Havuzlar, giderek iklim değişiminin çarpıcı göstergesi olmaya başladılar

Kaliforniya’da ve özellikle Los Angeles’teyiz.  Son model lüks otomobiller…  Dizi dizi müstakil evler…  Çim kaplı geniş bahçeler…  Bahçelerde havuzlar…  Kaliforniya’nın tamamında 38 milyon kişi yaşıyor ve bahçelerde 1 milyon adet kişisel havuz var.  Büyüklükleri ortalama olarak 10 metreye 5 metre.  Her bir havuzun, üstü kapanan cinsten değilse, bir yılda buharlaşmayla 80.000 litre su kaybettiği hesaplanmış.

Bir zamanlar zenginliğin, keyif yapmanın, hava basmanın, afra tafranın sembolüydü bu havuzlar.  Artık pek değil.  Giderek iklim değişiminin çarpıcı göstergesi olmaya başladılar. Çünkü Kaliforniya üç yıldan beri görülmedik ölçüde aşırı bir kuraklık yaşıyor.  Böyle bir ortamda havuzlar lüks olma değerini yitirdiler.  Çünkü gırtlak gırtlağa bir su kavgası başladı.

 12-12

Su kullanımında çok şey yasak.  Örneğin, lokantaya gelen müşterinin önüne (eskiden yapıldığı gibi) hemen bir şişe su konulmuyor;  müşterinin talep etmesi bekleniyor.  Bahçelerdeki çimin sulanması istenmiyor.  Üstelik bahçelerdeki (hatta mezarlıklardaki) çimlerin kaldırılıp onların yerine başka şeylerin konulması gündemde.  Kaldırımların, evlerin kapı önlerinin suyla temizlenmesi yasak.  Su, bazı yerlerde evlere ancak belli saatlerde verilebiliyor.  Su doldurulmuş havuzların üstünün örtülmesi isteniyor.  Hatta bazıları “Havuzu olmak da neymiş!” diye itiraz ediyor.

12-13

Yukarıdaki fotoğrafta çimini sulayan evin önünde resim çeken bir görevliyi görüyoruz.  Bu resim idarenin 500 dolarlık cezasının belgesi olacak.

Belediyeler çok uzaklardan borularla su getirecek projelere para ayarlamaya çalışıyor.  Ama bunlara tarım arazisi sahiplerinden gelen şiddetli itirazlar var.  “Oradakiler havuzlarını doldurmayı bıraksınlar ki, biz burada toz basmış çiftliklerimize su bulabilelim!” diye haykırıyorlar.

İklim değişimine vaktiyle “Boş ver!” demenin bedeli mi ödeniyor şimdi acaba?  Bu öyküyü bizler de yakında yaşayacak mıyız, dersiniz?

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Rory Carroll, The Observer, 6.9.2014 – Bob Pool, Los Angeles Times, 2.12.2013 / EkoGazete

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.