İsrafa karşı 28. Sofra Kuruluyor

Bombalara Karşı Sofralar oluşumundan herkese davet. Savaşa, yoksulluğa, israfa, doğa ve hayvan sömürüsüne karşı, yenebilir gıda atıklarını kullanarak kurdukları sofraya herkes davetli

12-40

Detaylar şöyle:

Bu Çarşamba saat 7'deki soframızın yanı sıra 8'de israfın boyutlarını belgeleyen bol ödüllü belgesel Taste the Waste'i (Çöpün Tadına Bak) beraber izleyeceğiz!

İnanılmaz ama gerçek: Yiyeceklerimizin yarısından çoğu çöpe gidiyor – çoğu çiftlik ile mağaza arasındaki yolda; yani daha soframıza, tabağımıza bile ulaşmadan önce! Avrupa’daki evlerde, her yıl 200 milyar avroya eşdeğer yiyecek çöpe atılıyor. Avrupa’da çöpe atılan yiyecekler, dünyadaki bütün aç insanları ikişer kez doyurmaya yeter. Tarım için büyük miktarlarda enerji, su, gübre ve zirai ilaç bir çırpıda tüketiliyor. Tarla açmak için yağmur ormanlarındaki ağaçlar kesiliyor; sera gazlarının üçte birinden fazlası tarımdan kaynaklanıyor. Ne zaman bir yiyecek çöplükte çürüse, küresel ısınmadaki payı karbon dioksitten 25 kat fazla olan metan gazı atmosfere karışıyor. Gıda israfını yarı yarıya azaltmak bile, dünya iklimi açısından otomobillerin yarısını ortadan kaldırmaya eşdeğer bir yarar sağlayacak. 

Film yapımcısı Valentin Thurn, bu israf üzerine market çöplüklerinde uluslararası ölçekte bir araştırma yaptı. Bu araştırma, çöplüklerde, bir kısmı halen ambalajlı olan ve son kullanma tarihi geçmemiş, tamamen yenebilir durumda olan çok büyük miktarda yiyeceği belgeledi. Bu film bu sorumsuzca israfın, küresel kıtlıktaki payının izini sürüyor ve dünyanın dört bir yanında, bu akıl almaz israfa son verme çabalarını inceliyor.

Pişirme: 15.30
Sofra Açılışı: 19.00
Film gösterimi: 20.00 (film 88 dakika, TR altyazılı)

-Bütün yiyecekleri para kullanmadan, marketteki-manavdaki israfa müdahale ederek topluyoruz. Hep birlikte ücretsiz yiyoruz ve de sofraya hayvan sömürüsünü dahil etmiyoruz. Friganlık oley! 🙂
-Evinizde bulunan ve kullanmadığınız malzemeleri (bakliyat, baharat vs.) de bekleriz. Sıvı yağ, sarımsak ve salça her zaman makbule geçer. 
-Evde fazla varsa hafif-melamin tabak lazım 🙂
-Ayrıca, mahallenizdeki manavlardan/marketlerden toplayabildiğiniz tarihi geçmek üzere olan kuru gıdayı sofraya katkı olarak sunabilirsiniz.

Adres: Aynalıçeşme Cd. 16/2 Tepebaşı/Beyoğlu/İstanbul

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.