Asansör faciasının ilk bilirkişi raporu: Torunlar GYO ve ortakları kusurlu

Mecidiyeköy'de Torunlar İnşaat'a ait rezidans inşaatındaki asansörün 10 işçinin ölümüne neden olmasına ilişkin hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, Torunlar GYO'nun ve ortaklarının kusurlu olduğu belirtildi.

page_ali-sami-yenin-yerine-yapilan-insaatta-asansor-kazasi-8-isci-oldu_619497051

Mecidiyeköy'de Torunlar İnşaat'a ait rezidans inşaatında düşen asansörün 10 işçiye mezar olmasının ardından ilk bilirkişi raporu hazırlandı.

DHA'nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda 5 sayfalık ön raporun sonuç bölümünde, "Cephe asansörünün şantiyeye montajını ve bakımını yapan Geda Major firmasının yetkilileri ve teknik personelinin, asıl işveren konumundaki Torunlar GYO-Torun yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" ifadelerine yer verildi.

7 kişilik uzman heyetin imzası bulunan ön raporda ayrıca, "Kimliği tarafımızca bilinmeyen asansör kullanıcısının, yapı denetimi firması yetkililerinin, İş Sağlığı Güvenliği firmasının yetkililerinin kazada kusur durumları nihai raporda değerlendirilecektir" denildi.


İnşaat sektörü en fazla iş cinayetinin yaşandığı sektörler arasında. 7 Eylül faciasından bu yana Eylül ayının ilk 2 haftasında toplamda 30 kişi inşaat kazalarından dolayı öldü. 9. aya kadar ise 285 kişi öldü.

(Son güncellenme 16 Eylül 2014)

chart (7)

Kaynak : madencilik.dagmedya.net

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir