6. Uluslararası Hrant Dink Ödülü Fincancı ve Zelter’e Verildi

Hrant Dink’in doğumgünü olan 15 Eylül’de verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü altıncı kez sahiplerini buldu. Yıllardır silah ticareti ve nükleer santrallere karşı çalışan aktivist Angie Zelter ve işkenceye karşı verdiği mücadeleyle bilinen, Türkiye İnsan hakları (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ödüle layık görüldü.

hranta1

1997’de İngiliz Trident nükleer silah sistemini şiddetsiz bir şekilde etkisiz kılmayı amaçlayan Trident Pulluk Demiri (Trident Ploughshares) kampanyasını başlatan altı aktivistten biri olanAngie Zelter, nükleer silahları ve kitlesel imha silahlarını yok etmek için birçok insanı örgütleyen ve bu uğurda 100 defadan fazla tutuklanan bir barış aktivist. Ödülünü Ödül komitesi başkanı Ali Bayramoğlu ve Greeenpeace’ten Zeina Alhajj’dan alan Zelter, ülkesi İngiltere’nin İsrail dahil dünyadaki baskıcı rejimlerine silah sattığına ve savaş suçlarını görmezden geldiğine dikkat çekti.

Hrant Dink Ödülü’nün bir diğer sahibi olan Şebnem Korur Fincancı ise konuşmasında hissettiği mahcubiyeti şöyle aktardı: “Hem yalnızca yapılması gerkeeni yaptığınızda, bunun ödüllendirilmesinin mahcubiyeti, hem de yapılması gerekenin bu topraklarda olağan bir değer olarak benimsenmesini yaygınlaştıramamamış olmamızın utancı. Ermeni Soykırımı’nın hala kapı arkalarında konuşulmak zorunda hissedilmesi, Kürtlerin inkar ve imhasının yok sayılması, bu toprakların halkarının evlerinden yurtlarından sökülüp atılmasının her yıl kutlanabilir olması ve hatta bir avuç kalmış Ermeni halkının yaşadığı bir mahallede örneğin, bir ilkokulun Talat Paşa, caddenin Ergenekon, sokağın Türkbeyi olmasının utancıyla yaşamamız, bu toprakların ezilen tüm halklarının acısını hep birlikte hissetmemiz ve onarmak için elimizden geleni yapmamız gerekirken yapamamış, yetememiş olmanın mahcubiyeti…” 1990’lardan itibaren devletin uyguladığı sistematik şiddeti açığa çıkarmak için çalışan Fincancı’nın ödülünü, 2013 Hrant Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri/İnsanları ve Baskın Oran’dan alması salonda büyük bir alkışla karşılandı.  

Ödül töreninin bir diğer önemli bölümü olan ‘Işıklar’ da, dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de attıkları adımlarla geleceğe dair umudu çoğaltan kişi ve kurumlar bir video gösterimiyle hatırlandı. 

Önceki yıllarda Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü kazananlar arasında Alper Görmüş, Amira Hass, Türkiye Vicdani Ret Hareketi, Baltasar Garzón, Ahmet Altan, Lydia Cacho, İsmail Beşikçi, Uluslararası “Memorial” Topluluğu, Nataša Kandic ve Cumartesi Anneleri / İnsanları bulunuyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir