15 ülke açık veri eğitimi için İstanbul’da buluşuyor

Açık veriye erişim hayatımızı dönüştürür ve  yaşadığımız bölgeyi diyaloğa açık konuma getirir.Bugün İstanbul'da düzenlenecek olan Sosyal ve Ekonomik Kalkınma İçin Açık Veri Eğitimi  hükümetleri bölgelerinde  açık veriyle nasıl çalışabileceklerine dair iki günlük bir programı kapsıyor. Eğitime 15 ülke katılıyor

Son güncelleme: 16 EYLÜL 2014 – TSİ 21:01


undp-rbec-opengov-training1

15 ülkeden gelen kamu görevlileri bugün İstanbul'da iki gün sürecek olan bu eğitime katılıyor. Eğitimin hedefi ülkelerin kalkınmasında açık verinin önemi ve gerekliliğini kapsıyor.  

Çalışma şeklinde süreç hükümetlerin  verilerini açması, Açık Hükümet Ortaklığı yapmaları ve  sivil toplum örgütleri ile özel kurumlarla birlikte çalışarak açık veri ekosistemini oluşturmalarını kapsıyor. 

Sosyal ve Ekonomik Kalkınma İçin  Açık Veri Eğitimi iki gün sürecek. İlk gün odaklanılacak konular bölgedeki açık veri gündemi uygulama argümanları olacak. Ülkelerin açık veri ekosistemini oluşturmak için ne yapmaları  gerektiği tartışılacak. Oturumlar bölgeldeki sorunları, hükümetlerin sorumluluklarını, verilerin açılması ve ülkelere özgü deneyimlerin tartışmalarını da sağlayacak. 

İkinci gün ise teknik konular üzerinde durulacak. Açık veriyi açmak ile kast edilenin ne olduğunu biraz daha anlamlandırmak, verileri analiz etmek ve bu tür çalışmaların maliyetinin neler olabileceği konuşulacak. Ayrıca ülkelere en yararlı araçların neler olabileceğine dair görüşmeler sağlanarak araçların test edilmesi sağlanacak.

İlgilenenler etkinliği çevrimiçi olarak takip edebilir. Oleg Petrov ve Andrew Stott tarafından açılış konuşmalarının yapılacağı etkinlik yakın tarihte  Open Knowledge Foundation (okfn.org) tarafından desteklenen Açık Hükümet Ortaklığı çalışması yürüten  Makedonya  ve Kosova'nın tecrübelerini  de içerecek.  Öteyandan Dağ Medya, Open Knowledge Foundation için "Türkiye'de Açık Veri Sivil Toplum Ağı " alt yapı öneri projesi hazırlamaktadır. 

Oturumu buradan takip edebilirsiniz:

Detaylı bilgi için tıklayınız 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Geri İzleme: Bilinç değişikliği yaratan bir gazetecilik -Pınar Dağ - Data Journalism Veri Gazeteciliği - Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya - Dağ Medya www.dagmedya.net

  2. Geri İzleme: Dünyada ve Türkiye'de: Veri Gazeteciliği! -Pınar Dağ @pinardag #ddj | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.