“Ankara, IŞİD’in petrol satışını kesmek için işbirliği yapmıyor”

New York Times’ın, IŞİD’in petrol ticaretiyle ilgili iddialara yer verdiği haber sadece birkaç gazetenin birinci sayfasında yer aldı. New York Times’ta çıkan bir haberde, bazı hükümet yetkililerinin IŞİD’in petrol ticaretinden pay aldığı iddia edildi. Gazete ayrıca, “ABD’nin, IŞİD’in kaçak petrol ticaretinin önünü kesmeye çalıştığını ancak Türkiye’yi henüz bu konuda ikna edemediğini” yazdı.  


IŞİD1

Bağımzı Gazetecilik Platformu P24'ün derlediği haberler şöyle:
 

Yurt manşetten verdiği habere, “IŞİD’den rant sağlayan hükümet üyeleri var” başlığını attı ve “ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, IŞİD’in Türkiye’nin güney sınırında ucuz petrol ticareti yaptığını ve Türk siyasetçilerin de kaçakçılıktan pay aldığını iddia etti” dedi.

Taraf birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Ankara IŞİD’in ticaret ortağı” başlığını kullandı ve “ABD’nin etkili gazetesi New York Times, Türkiye’nin güney bölgesinin IŞİD’in bir numaralı pazarı haline geldiğini belirtti. Gazete, ‘Karaborsa petrol ticaretinden, bazı hükümet yetkilileri de dahil, rant sağlayanlar var’ diye yazdı” dedi.

Cumhuriyet manşetin yanında gördüğü habere, “Tankerleri izliyoruz, vururuz” başlığını attı: “New York Times gazetesi, ABD’nin IŞİD’in kaçak petrol gelirini kesmek için Türkiye’yi ikna edemediğini yazdı. Habere göre IŞİD’in bu yolla elde ettiği gelir, giderek artan bir gerginlik kaynağı. Gazeteye konuşan bir Pentagon yetkilisi ‘Türkiye-Irak sınırındaki tankerleri izliyoruz, bugüne kadar vurmadık ama vurabiliriz’ dedi.”

Zaman haberi ön sayfasının altında, “Ankara, IŞİD’in petrol satışını kesmek için işbirliği yapmıyor” şeklinde verdi ve “Dünyanın saygın gazetelerinden The New York Times, Obama yönetiminin IŞİD’in Irak ve Suriye’de zenginleşmesine sebep olan milyonlarca dolarlık kaçak petrol ticaretinin önünü kesmeye çalıştığını, ancak henüz Türkiye’yi ikna edemediğini yazdı. Gazete önceki gün yayımladığı haberde, Washington’un bu konuda Türkiye’yi açıktan eleştirmekten kaçındığını, perde arkasında ise IŞİD’in finans kaynaklarını kurutma konusundaki müzakerelerin gittikçe gerginleştiğini iddia etti” dedi. 

Üç ilde IŞİD korkusu

Taraf gazetesinin manşetinde yer alan, “Üç ilde uyuyan hücre korkusu” başlıklı haberde, “İstanbul, Ankara ve Konya’ya uyuyan IŞİD hücreleri olduğunu bildiren ABD, ‘Hava saldırılarının ardından terör eylemlerine başlayabilirler’ uyarısında bulundu. Galler’deki NATO zirvesinde Türkiye’ye bu konuda ayrıntılı bilgi veren ABD’li güvenlik uzmanları, örgütün ‘Reyhanlı gibi terör eylemleri yapabileceğini’ kaydetti” denildi.
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.