Torba yasayla 22 özel madende üretim durdu

Maden ocaklarında çalışan işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesini de içeren "Torba kanun"un Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından Zonguldak'ta özel sektöre ait kömür ocaklarında üretim durduruldu. İşsiz kalacak İşçilerin ise mağduriyetinin giderileceği yasal haklarının ödeneceğini belirtiliyor.

9E4_madenci-nin-cocuklari

AA'da yer alan haberde kanun şunları getiriyor:

-Yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak, bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek. 

İşverenler, işçilerin ücretlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmekle ve varsa ödenmeyen ücretleri işçilerin banka hesabına yatırmakla yükümlü olacak.

Zorunlu ve olağanüstü çalışılması gereken durumlar dışında, yeraltı maden işlerinde çalışanlara fazla mesai yaptırılamayacak.

Yeraltı maden işlerinde çalışanlara zorunlu ve olağanüstü hallerde haftalık 36 saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100 artırılmasıyla ödenecek.

Kanunla yeraltında çalışan işçiler için yıllık ücretli izin sürelerinin 4 gün artırılması öngörülüyor. Böylece, yeraltında çalışan ve 5 yıldan az kıdeme sahip bir işçinin iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile daha fazla belirlenmediği durumlarda en az 18 gün yıllık ücretli izin hakkı olacak.

Maden işçilerinin 55 olan emeklilik yaşı 50'ye düşürülecek.  Manisa Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisine istihdam sağlanacak. Ölenlerin SGK'ya olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak.

İş adamları Soma'da hayatını kaybeden madencilerin yasal mirasçılarına konut yaptıracak ve bu konutlar kurayla dağıtılacak.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir