Özel: “Müfettişlere soruşturma açılmamasının nedeni, işin hükümet yetkililerine kadar uzanması mı?”

CHP Milletvekili Özgür Özel, Soma'da meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili meclise soru önergesi verdi. Özel, verdiği soru önergesinde, "Müfettişlere soruşturma açılmamasının nedeni, işin hükümet yetkililerine kadar uzanması mı" diye sordu


IMG_0174

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı'yla ilgili meclise soru önergesi verdi. Özel, faciadan hemen önce madeni teftiş eden ve olumlu rapor veren müfettişlere hala neden soruşturma izni verilmediğini sordu.

Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın adli soruşturma için izin vermemesinin geçtiğimiz günlerde basına yansıdığını hatırlatarak, "301 madencimizin hayatını kaybetmesine neden olan ve ocaklarda zamanında gerekli incelemeyi yapmayan ya da eksik ve noksanlara göz yuman bu iki müfettişin ise yargılanmayacak olması ne vicdani ne de hukuki olarak kabul edilebilir değildir" dedi.

CHP'li Özel'in verdiği soru önergesi şu şekilde:

1. Soma Kömürleri AŞ’nin Soma Eynez bölgesindeki maden ocağının 13 Mayıs tarihinden önce teftiş yaparak olumlu rapor veren müfettişlerin soruşturulmasına izin verilmemesinin nedeni nedir?

2. Bu müfettişler kaç kişidir? Bu müfettişlerin isimleri nelerdir?

3. Söz konusu müfettişlere soruşturma izni verilmemesi ile soruşturma ilerledikçe meselenin üst düzey bürokrasiye ve hükümet üyelerine kadar uzanmasından mı çekinilmektedir?

4. Bu iki müfettişin daha önce denetledikleri ocaklarda da denetim sonra kazalar olmuş mudur? Bu denetimler hangi ocaklara yapılmış ve hangi tarihlerde denetlenmişlerdir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir