Oyuncular sendikası [.@oyuncusendika] yeni genel başkanı Meltem Cumbul oldu

Oyuncular Sendikası, 7 Eylül 2014 tarihinde 2. Olağan Genel Kurul’unu  gerçekleştirerek yeni Yönetim Kurulu üyelerini seçti.

Yönetim Kurulu’nun yaptığı ilk toplantıda oy birliği ile alınan kararla, Genel Başkan Meltem Cumbul, Genel Sekreter Tilbe Saran, Genel Mali Sekreter Yiğit Özşener oldu.

57

2011’de kurulan ve ilk Genel Kurul’unu 29 Mart 2011’de gerçekleştiren Oyuncular Sendikası, Türkiye’de sayılarının 10 binin üzerinde olduğu tahmin edilen, sahne, perde, ekran ve mikrofon sanatçılarının tümünü bünyesinde toplamayı, örgütlemeyi; sanatçıların mesleki ve sosyal sorunlarına çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Oyuncular Sendikası’nın halen 1175 üyesi bulunuyor.

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul:

“Türkiye’de sanatçıların çalışma koşulları memnuniyet verici olmaktan uzaktır.”

“Türkiye’nin zengin, tarihi çok eskilere, hatta Cumhuriyet Dönemi öncesine giden bir sanat ve sahne sanatları dünyası bulunmasına ve bu dünyanın ekonomik boyutlarının ve topluma katkılarının da hiç küçümsenmeyecek boyutlarda olmasına karşın, sanatçıların çalışma ve yaşam koşulları memnuniyet verici olmaktan uzaktır.

Bu uzun tarihe bakıldığında, sanatçıların mesleki örgütlenme düzeyinin de gelişmiş bir toplumda olması gerekenin çok altında kaldığını görüyoruz.

Ülkemizdeki oyuncular halen büyük ölçüde her türlü güvenceden yoksun, mevcut yasal haklarını dahi kullanamadan çalışmak zorunda kalıyorlar.

Oyuncular Sendikası’nı büyük bir çaba ve şevkle hayata geçirerek ilk genel başkanlığını da üstlenen Memet Ali Alabora ve 1.Yönetim Kurulu’na, bu büyük adımı attıkları ve Oyuncular Sendikası’nı kısa zamanda ciddi bir üye sayısına ve saygınlığa ulaştırdıkları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Güzel ve örgütlü bir geleceğin tohumları onların değerli çabalarıyla atıldı.

Bunu unutmayacağız.

Sendikamız bu sektörde çalışan sanatçıların, emek ve sanatlarının karşılığında daha güvenli ve geleceği güvence altına alınmış yaşam koşullarına ulaşmaları için, bugünden sonra da çabalarını sürdürmeye devam edecektir” diyen Meltem Cumbul, Oyuncular Sendikası’nın sadece Türkiye’deki mesleki oluşumlarla değil, dünyadaki benzer örgütlenmelerle de ilişki içinde gerçekçi ve yol açıcı adımlar atmaya devam edeceklerini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.