CIA: IŞİD’in en az 20 bin savaşçısı var, 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçı IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gitti

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) yetkilileri, IŞİD örgütüne katılmak üzere Suriye’ye 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçının gittiğini bildirdi. Yetkililere göre bu sayının 2 binini batılı ülkelerden giden savaşçılar oluşturuyor.

CNN’e konuşan CIA Sözcüsü Ryan Trapani’nin açıklamalarına göre IŞİD, son zamanlarda gücünü en az ikiye katladı. Sözcü Trapani, IŞİD’li savaşçı sayısının hali hazırda 20 bin ila 31 bin 500 arasında tahmin edildiğini dile getirdi.

ABD’li üst düzey yetkililer ve analistler bu zamana kadar IŞİD’in en fazla 10 bin savaşçısının bulunduğunu iddia ediyordu.

Trapani’ye göre Haziran ayından bu yana IŞİD’e katılan savaşçı sayısında ciddi artış oldu.

Bu artan savaşçı sayısı “savaş bölgelerinde başarıyı, halifeliğin ilanını, savaş bölgelerinde daha büyük eylemleri ve ek istihbaratı” peşinde getirdi. ABD basınında CIA’in Mayıs ve Ağustos ayında yaptığı araştırmaların ardından bu sonuçlara ulaştığı ifade edildi.

CIA kaynakları ayrıca 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçının IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gittiğini, bunun 2 binini batılı ülkelerden giden savaşçıların oluşturduğunu dile getirdi.

89

Grafik: BBCTÜRKÇE

Haber Kaynak: CNNTÜRK, BBCTÜRKÇE 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir