Çevre Mühendisleri: İstanbul’a verilen suda ağır metaller var, 3. derece kirli içme suyu

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi, temmuz ayından itibaren İstanbul’a verilmeye başlayan Sakarya Nehri’nin suyunun “3. derece kirli su” olduğunu açıkladı. ÇMO; sonuçların Tübitak raporlarında mevcut olduğunu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ve İSKİ’nin de bu raporları bile bile İstanbul’a ağır metaller taşıyan suyu aktardığını belirtti.

ÇMOİST-SakaryaNehriİncelemeRaporu 3

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Sakarya Nehri üzerinde Tuzla ve Manavpınar Köyü’ne düzenlediği teknik gezinin raporlarını yayımladı. ÇMO İstanbul Şubesi; 824 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun üçüncü nehri olan ve Sakarya, Bolu, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kütahya,Konya, Afyon illerinden kollara sahip Sakarya nehrinin “3. derece kirli su”olduğunu açıkladı. Birçok organik madde ve ağır metal içeren Sakarya Nehri ileri arıtma uygulamaları olmadan içme suyu olmaması gerekirken, İstanbul’un suyuna zehir akıyor hem de İSKİ’nin, İBB’nin ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde. ÇMO İstanbul Şubesinin raporundan başlıklar şöyle:

İstanbul’a verilen suda ağır metaller var
Arıtılmayan/kısmen arıtılan evsel atıksu deşarjları, arıtılmayan endüstriyel atıksu deşarjları, tarımsal/hayvancılık faaliyetlerden gelmesi muhtemel kirleticiler, nehir yatağından kum, çakıl vb. malzeme alımı gibi nedenler Sakarya Nehri’ni kirletiyor. Sakarya Nehri, özellikle Porsuk ve Ankara Çayları karışımı sonrasında organik madde, amonyum azotu, toplam fosfor kirliliğinin yanı sıra iletkenlik ve SKKY’deki fiziksel inorganik parametreler, bor ve bazı metaller açısından kirli ya da çok kirli özellik göstermektedir.

Bakan suyun kirli olduğunu kabul etmiş

Su ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU 15.01.2010 tarihinde TBMM’de yanıtladığı soru önergesinde Sakarya Nehri’nin organik maddeler ve ağır metal bakımından 3.Sınıf (Kirli) su özelliğini taşıdığını belirtmektedir.

3. derece kirli sudan İstanbul’a günlük 700.000m3

Melen Projesi’nin İstanbul’un su ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılayacağı öngörüsü ile Melen’e büyük ümitler bağlanmış ve böylesine pahalı bir proje uygulamaya konulmuştu. Desteğini bilimsel verilerden ve gerçeklerden almayan öngörüler ile yapılan planlar 2014 Haziran ayında iflas etmiştir. Politeknik.org'da yer aan haberde, Melen Projesi ile Melen’den hedeflenen su teminin sağlanamaması üzerine, Sakarya Nehri’nden İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacı ile Melen – İstanbul basınçlı hattına kurulan pompa istasyonundan giriş yapılarak Sakarya Nehri’nden İstanbul’a günlük 700.000 m3 su taşınmaya başlandı. Şubat-Mart 2014’te inşasına başlanıp Temmuz 2014’te devreye sokulan terfi istasyonu aracılığıyla Sakarya Nehri’nin suları Melen- İstanbul basınçlı hattına alınmakta ve Ömerli Barajı’na iletilmektedir.

Su varlıklarını mega projelerle yok eden İBB ve İSKİ su krizini kirli su ile mi çözecek?
İstanbul’a aktarılan Sakarya Nehri’nin kirlilik durumu ve taşıdığı ağır metaller binlerce insanın temiz su hakkını yok sayıyor, sağlığını yok sayıyor. İstanbul’da halkın sağlığında oluşabilecek her türlü sıkıntıdan başta Çevre ve Su İşleri Bakanı, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı ve İSKİ sorumludur.

İstanbul’da su sorunu olmadığı, İstanbul barajlarında yeterli su bulunduğu açıklamasını yapılıyor. Öyleyse neden TÜBİTAK ve Bakanlık tarafından 3. Sınıf kirli su olduğu belirtilen Sakarya Nehri’nden su alınıyor? Sakarya Nehri suyunu arıtacak arıtma tesislerinin revizyonu ve ileri arıtım teknolojilerinin kullanımı planlanmış mıdır? Diş fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapatın’’ diyerek ve kişisel su tasarrufu çağrısında bulunarak İstanbul’un su sorununun çözümünü İstanbul halkına yükleyen İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şebeke suyu kayıplarını önlemek için yatırım planlamakta mıdır? Su varlıklarını mega projelerle yok eden İBB ve İSKİ su krizini kirli su ile mi çözecek?

Rapor için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir