Greenpeace üyeleri gözaltına alındı

Bugün 21 Greenpeace eylemcisi, Zonguldak Çatalağzı'ndaki Kömürlü Termik Santralde hayatımızdan çalan kömüre karşı eylem yaptı. Greenpeace'in İstanbul'a gelen yeni gemisi Gökkuşağı Savaşçısı (Rainbow Warrior), bu sabah Zonguldak limanındaydı. Limanda kömür taşıyan iki dev gemiye 'kömür öldürür' yazan Greenpeace aktivistleri limandaki çalışmaların durmasını sağladı. Beş aktivist gözaltına alındı.

Kömür varsa sağlık yok

Santralin limanında kömür boşaltan bir vince ve santrale kömür taşıyan bantlara tırmanan eylemciler “Kömür varsa sağlık yok” ve “Kömürü durdur” yazılı pankartlar açtı. Greenpeace eylemcileri ayrıca, limana kömür taşıyan iki geminin üzerine “Kömür öldürür” yazdı. Güvenlik görevlileri barışçıl eylemcilere sert müdahalede bulundu. Eylemcilerin bir kısmı gözaltına alındı. Eylem sonrası limandaki çalışmalar durduruldu.Eylemcilerin amacı, buradaki kömür nakliyesini durdurarak, bu sürede kömürün insan sağlığına vereceği zararı engellemek ve halk sağlığını koruma konusunda Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırmak.


Kömür öldürür

Bu yıl Mart ayında Çatalağzı ilçesinde hava kirliliğine ilişkin yapılan 5 günlük ölçümün sonuçlarına göre, insan sağlığına zarar veren partikül madde (PM 2,5) ortalaması Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir olarak belirttiği limitlerin üç katı. 


Kömürlü termik santraller hayatımızdan sinsice çalıyor. Akciğer kanseri, kalp krizi, solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere sağlığı olumsuz etkileyen pek çok sonuç doğuruyor. Kömürü durdur

Türkiye’de planlanan 80 yeni kömürlü termik santralin hepsi yapılırsa kömürün neden olduğu astım, kanser ve kalp rahatsızlıkları dramatik biçimde artacak.

Kampanya ise şöyle:  Hemen harekete geç ve kampanyamıza katıl. 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir