Obama: ABD IŞİD’i vurmaya hazır

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı kapsamlı bir askeri operasyon düzenleyeceğini açıkladı. “Hedefimiz net. IŞİD'i geriletecek ve sonunda yok edeceğiz” diyen Obama, Suriye'de de örgüte yönelik hava saldırıları düzenlenmesine yeşil ışık yaktı


obama

Beyaz Saray'dan ulusa seslenen ve ülkesinin örgüte yönelik stratejisini açıklayan Obama, IŞİD'e yönelik hava saldırılarını artıracaklarını ve örgütün militanlarını "her yerde" hedef alacaklarını söyledi. Obama, "IŞİD'e karşı Irak'ın yanı sıra Suriye'de de harekete geçilmesinde tereddüt etmeyeceğim" diye konuştu.

IŞİD'le mücadelede Esad rejimine güvenemeyeceklerini vurgulayan Obama, bunun yerine Suriyeli muhalifleri güçlendirmeye çalışacaklarını belirtti. Ülkesini tehdit eden herhangi bir grubun hiçbir yerde barınamayacağının da altını çizen ABD Başkanı, "terör tehdidini etkisiz hale getirecek" geniş bir koalisyona liderlik edeceklerini söyledi.

Obama konuşmasında "kanser" olarak nitelendirdiği IŞİD'i yok etmenin zaman alacağı uyarısında da bulundu.

ABD Kongresi'nin IŞİD'e karşı savaş için kendisine yetki vermesinden memnun olacağını belirten Obama, yine de Kongre'nin onayı olmaksızın örgüte karşı harekete geçme yetkisi olduğunu kaydetti.

Obama ayrıca ABD'nin Irak'a 475 asker göndereceğini de açıkladı. Gönderilecek askerler, Irak ordusuna danışmanlık yapacak.

ABD Başkanı, Irak hükümeti ile birlikte çalışacaklarını ancak Amerikan askerlerinin Irak'ta muharip misyon üstlenmeyeceğini söyledi.

Irak ve Afganistan'daki savaşlardan farklı bir durumla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Obama, operasyonu Yemen ve Somali'deki "terörle mücadele" faaliyetleri ile kıyaslamanın daha doğru olacağını belirtti.

John Kerry: Dünya IŞİD'e karşı seyirci kalamaz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de daha önce Irak'ta yaptığı açıklamada, dünyanın IŞİD'e karşı tıklayın seyirci kalamayacağını söylemişti. Kerry Orta Doğu turunda IŞİD'e karşı bir koalisyon oluşturmaya çalışıyor.

Özellikle son bir yılda Suriye ve Irak'ta hızla ilerleyen tıklayın IŞİD, bu iki ülkenin önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

IŞİD'in Suriye'nin Rakka kentini merkez alarak, yönettiği topraklar için temsili bir hükümet kurduğu biliniyor.

Örgüt zalimliği ile de nam salmış durumda. IŞİD militanları düşman askerlerin ve bazı Batılı gazetecileri başlarına keserek öldürmüşler ve cinayetlerinin görüntülerini yayınlamışlardı.

Amerikan ordusu geçen aydan bu yana Irak'ta IŞİD'e karşı 150'den fazla hava saldırısı düzenlemiş ve Irak ordusu ile IŞİD'e karşı savaşan Kürt Peşmergelere silah yardımına başlamıştı.

Suriye'de ise durum daha karışık. ABD üç buçuk yıldır rejime karşı savaşan isyancıları destekliyor.

Washington yönetimi geçen yıl kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile Şam yönetimine karşı hava saldırıları düzenlemenin eşiğine gelmişti.

Ancak ABD Başkanı Barack Obama askeri operasyon için koalisyon oluşturamaması, Kongre'nin muhalefeti ve Şam'ın kimyasal silahlarını imhayı kabul etmesinin ardından hava saldırılarından vazgeçmişti.

ABD, Orta Doğu'da savaşa geri dönüyor 

Times'taki haberin başlığı ise "Gönülsüz Obama ABD'ye Orta Doğu'da savaşa dönme emri veriyor".

Gazeteki haberde IŞİD'e karşı Suriye'de de hava saldırıları düzenleneceği ve oluşturulacak koalisyona en az 40 ülkenin katılacağı belirtiliyor. Times'ın dikkat çektiği noktalardan biri de, Irak Savaşı'na katılmayan Fransa'nın dün IŞİD'e yönelik hava saldırılarına katılmaya hazır olduğunu açıklaması.

 

"Obama bölgede bazı liderler nezdinde yeterince güvenilir değil."

Financial Times'taki haberde bu satırlar dikkat çekiyor. Gazete Arap ülkelerinin, ABD'nin, IŞİD'le mücadeleye yardımcı olmalarına yönelik girişimlerine şüpheyle baktıklarını belirtiyor.

Gazeteye göre bunun nedeni ise bölgede birçok kesimin radikallerin güçlenmesinden geçmişte izlediği politikalar ve ataleti nedeniyle Obama Yönetimi'ni sorumlu tutması.

Financial Times'a konuşan Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden Rami Khouri'nin görüşleri ise şöyle:

"Batı'nın militarizmi ile otokratik rejimlerin sahadaki faaliyetlerinin kombinasyonu beni kaygılandırıyor. Zira bölgede radikaller bu şekilde güçlendiler. IŞİD püskürtülecek ve zaptedilecek. Ancak insansız hava araçlarının kullanılması muhtemelen cihatçıların yeni kişileri saflarına katması ile sonuçlanacak. Son 25 yıldır edindiğimiz tecrübe bu yönde."

 

"Abbud'a Suriye'de düzenlenen suikast, daha fazla isyancıyı IŞİD'in kollarına itebilir"

Independent ise Suriye'deki İslamcı muhalif grup Ahraru'ş Şam'ın lideri Hasan Abbud'un önceki gün öldürülmesinin önemine değinmiş haberinde.

Gazeteye göre Abbud'un öldürülmesi IŞİD'e karşı verilen mücadeleye de fazlasıyla zarar verecek.

Independent, "Abbud'a Suriye'de düzenlenen suikast, daha fazla isyancıyı IŞİD'in kollarına itebilir" diyor.

Gazete Ahraru'ş Şam'ın IŞİD'le savaşan İslamcı grupların en büyüğü ve en güçlüsü olduğuna dikkat çekmiş.

Yaklaşık 20 bin kişiden oluşan grubun yeni lideri, Özgür Suriye Ordusu'nun eski komutanlarından Ebu Caber Maskani olmuştu.

Independent, "Yanıtı merakla beklenen soru, bu kişilerin Maskani'ye sadık mı olacağı, yoksa yeni bir lider etrafında mıu birleşecekleri. Birçok kişi savaşçılardan bir kısmının, liderleri daha ılmlı ve Batı'nın desteklediği gruplarla birlikte hareket etse de, benzer bir ideolojiyi paylaştıkları IŞİD'e ya da Nusra Cephesi'ne katılmalarından korkuyor."

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir