Ankara Tabip Odası: “Son iki yılda 25 bin şiddet olayının sorumlusu hükümet”

Ankara Tabip Odası, İbni Sina Hastanesi’nde bir uzman doktorun darp edilmesi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Son 2 yılda 25 bine yakın şiddet olayı yaşandığının söylendiği  basın açıklamasında sağlıkta şiddet olaylarının bu kadar artmasının sorumlusunun AKP olduğu vurgulandışiddete-son

Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde bir hasta ağır küfür ve hakaretler ettiği bir uzman doktoru darp etmiş, korneasında hasar oluşan ve deri altına dikiş atılan doktor acil serviste tedavi altına alınmıştı.

Ankara Tabip Odası yaşayan bu olay hakkında bir basın açıklaması düzenledi.  Sendika.org'da yer alan haberde, İbni Sina Hastanesi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına ATO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Atasoy, Yönetim Kurulu üyeleri Asuman Doğan, Onur Naci Karahancı, İbni Sina Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Dr. Ali Rıza Uysal, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Özden Şener ayrıca birçok hekim ve sağlık çalışanı katıldı.

Açıklamadan önce söz alan Dr. Ali Rıza Uysal kısa bir açıklama yaparak meslektaşlarının sağlık hizmeti verdiği sırada darp edildiğini bunun ilk şiddet vakası olmadığını; sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son yıllarda gözle görülür bir biçimde arttığını söyledi. Yetkililerin bu şiddet vakalarına karşı derhal çözüm bulması gerektiğini belirten Uysal sağlıkta şiddet istemediklerini söyledi.


“Son iki yılda 25 bin şiddet vakası meydana gelmiş olup bunun sorumlusu hiçbir çözüm arayışına girmeyen hükümettir”

Uysal’ın konuşmasının ardından Ankara Tabip Odası adına bir açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını gerçekleştiren Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Atasoy, son iki yılda 25 bine yakın şiddet vakasının yaşandığını ancak hükümetin bunları hala münferit olaylar olarak yorumladığını söyledi. Atasoy açıklamasında şunları söyledi:
AKP’nin son 10 yıldır uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Programı yüzünden sağlıkçılara şiddet giderek artıyor. Neredeyse bu programa “Sağlıkta Şiddete Yönelim Programı” diyeceğiz.


Sağlıkta şiddeti medya da maalesef körüklüyor. Bu ülkenin resmi televizyon kanalında bir mizah programında “doktor döven hasta yakını” başlığıyla skeç yapılabiliyor. Utanmadan sağlıkta şiddeti mizah konusu yapıyorlar.


Yöneticilerin bizzat kendilerinin de şiddeti teşvik ettiğini ileri sürmek abartı olmayacaktır. Gezi Parkı olaylarındaki polis şiddetini hatırlayın. Hükümet, hiç sıkılmadan, şiddetle mücadele etmek bir yana, şiddetten zarar gören yurttaşlara yardım eden hekim örgütlerini cezalandırma yoluna gidiyor. 30 Eylül’de Ankara Tabip Odası’nın bu dava nedeniyle ilk duruşması görülecek Ankara’da. Hekimler hem görevleri başında şiddete uğruyor, hem de şiddet mağdurlarına yardım etmekten dolayı cezalandırılıyor.


Buradan bir kez daha haykırıyoruz ki hekim örgütleri şiddetle mücadeleye devam edecekler, şiddet gören sağlık çalışanlarının yanında yer alacaklar ve hükümeti şiddetle daha etkili mücadele yöntemleri konusunda giderek daha çok zorlayacaklar. Sık sık “Sağlıkta şiddete hayır” sloganlarının atıldığı eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir