Türkiye ilk kez Grand Slam kupası kazandı

İpek Soylu, ABD Açık'ta genç çift bayanlar kategorisinde partneri Teichmann ile birlikte şampiyon oldu. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda genç çift bayanlarda mücadele eden İpek Soylu, finalde partneri Jil Belen Teichmann ile birlikte, Belaruslu Vera Lapko ve Slovak Tereza Mihalikova ikilisini yenerek, Türkiye'ye ilk Grand Slam şampiyonluğunu getirdi.

12-19

KILIÇDAROĞLU'NDAN TEBRİK

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu mesajında şöyle dedi;

“Amerika Birleşik Devletleri Açık Tenis Turnuvası bir tenisçi kızımızın şampiyonluk kazandığı turnuva oldu. Sezonun son Grand Slam turnuvasında başarılı maçlarla finale gelen Soylu-Teichmann ikilisi, rakiplerini yenerek şampiyonluğu kazandı.

Milli tenisçi İpek Soylu’nun bu başarısıyla Türkiye, ilk kez bir Grand Slam kupası kazanmış oldu.

Bu başarı elbette displinli, özverili çok ama gerçekten çok çalışmanın ve başarıyı istemenin sonucudur.

İpek Soylu kızımız soylu bir başarı elde etti, şampiyonluğa uzandı. Bunun yeni başarıların kapısını açmasını diliyor, başta İpek Soylu olmak üzere bu şampiyonlukta payı olan herkesi sevgiyle, saygıyla kutluyorum”

BAKAN KILIÇ'TAN İPEK'E TEBRİK!

Sezonun son Grand Slam turnuvasında başarılı maçlarla finale gelen Soylu-Teichmann ikilisi, rakiplerini tie-break sonucu 2-1 yenerek şampiyonluğa uzandı. Karşılaşmanın 13. dakikasında şiddetli yağış nedeniyle mücadeleye yaklaşık 1 saat ara verildi.

İlk seti 7-5 kaybeden Soylu-Teichman çifti, 2. seti 6-2 kazanarak durumu eşitledi. 3. seti süper tie-break sonucu kazanan Soylu – Teichman çifti şampiyonluğa ulaştı. Bu sonuçla İpek Soylu, bir Grand Slam şampiyonluğu kazanan ilk Türk tenisçi oldu.

Türkiye daha önce Grand Slam'lerdeki en büyük başarısını Wimbledon ve ABD Açık'ta çiftlerde 3. tur oynayan İpek Şenoğlu ile yaşamıştı.

İpek Soylu zaferin ardından "İnandıktan, çalıştıktan sonra mümkün olmayan hiçbir şey yok. Bana inanan ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum" diye tweet atarak duygularını ifade etti.

 


 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.