Torun İnşaat’taki 10 işçi katliamı meclis gündemine taşındı

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Torun İnşaat’ta 10 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan iş kazasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sordu

13-14

Sebahat Tuncel Torun İnşaat’ta yaşanan işçi katliamını soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı. Önergede son yıllarda inşaat işkolundaki işçi ölümlerindeki artışa dikkat çeken Tuncel şu ifadeleri kullandı:

Son yıllarda hızla büyüyen inşaatlarla birlikte işçi ölümleri de giderek artmaktadır. Büyük inşaatlarda öne çıkan şirketlerin pek çoğu AKP hükümetiyle ilişkisi olan şirketlerdir. Torunlar GYO’nun sahibi Aziz Torun’un AKP ile ilişkileri basına yansımıştır. Basına yansıyan bilgiye göre AKP’nin kurduğu ilk iki hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev alan Ali Coşkun, bir dönem Torunlar İnşaat’ta Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak görev almıştır. 10 sene boyunca Küçükçekmece Belediye Başkanlığı görevini yürüten AKP’li Yeniay, şirketin şu andaki Yönetim Kurulu listesinde yer almaktadır. Torun Center’ı inşa eden Torunlar Şirketler Grubu’nun sahiplerinden Mehmet Torun, Forbes’in 2013’te yayınladığı en zengin Türkler listesinde 580 milyon dolarlık servetiyle 78’inci sırada yer almaktadır.

Önergede Bakan Çelik’e şu sorular yöneltildi:

  1. Alimakların düzenli olarak bakımlarının yapılıp yapılmadığını, teknisyenlerin gerekli teknik bilgiye sahip olup olmadığı, şirketin daha önce meydana gelen kazaları ve arızaları yetkili odalara ve kurumlara bildirip bildirilmediğine dair bugüne kadar Bakanlığı’nızın bir denetimi, kontrolü oldu mu? Varsa sonuçları nedir? Bir yaptırım uygulanmış mıdır? 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan olaydan sonra tekrar bu denetimleri yapacak mısınız?
  2. 10 işçinin hayatını kaybetmesi sonrası odaların, uzmanların ve işçilerin dile getirdiği tüm ihmaller araştırılmış mıdır? Bu ihmallere neden olan inşaat şirketi, denetim danışmanlık şirketi ve diğer ilgili kurumlar ve sorumlu kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  3. Türkiye’nin hızla büyüyen inşaat sektörü işçi kazalarının en yoğun olduğu aynı zamanda da taşeronlaşmanın, ihmallerin en çok olduğu sektör olmasından dolayı bu sektöre özgü işçi ölümlerini önleyecek tedbirler almayı düşünüyor musunuz?
  4. Alimakların asansör olarak kabul edilmemesinden dolayı yılda sadece 1 defa bakımının yapılması gibi sorunların giderilmesi için Alimakları asansör kategorisine almayı düşünüyor musunuz?
  5. Türkiye’de yüksek bina inşaatı denetimleri ne sıklıkla yapılmaktadır? Bu denetimlerin sonuçları nedir? Denetimler sonrası inşaatlar kontrol edilmekte midir?
  6. Olası işçi kazalarına çok önceden dikkat çekilmiş olan TMMOB’un hazırladığı raporunu Bakanlığınız incelemiş midir? Rapordaki uyarılar için bir çalışma yürütülmüş müdür? Bağımsız odaların ve kurumların işçi güvenliğinin sağlanması için daha etkin bir şekilde çalışması için yeni bir mevzuat düzenlemesi yapmayı planlıyor musunuz?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.