Tanrıkulu: Çarşı’ya “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” yargılaması algı operasyonudur!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu:”Geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi olayları sırasında gözaltına alınan ve aralarında Çarşı Grubu üyelerinin de bulunduğu 35 kişinin “Hükümeti yıkmaya teşebbüs”le yargılanacak olması tam anlamıyla bir algı operasyonudur!”

chp-sezgin-tanrikulu-t4

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi olayları sırasında gözaltına alınan ve aralarında Çarşı Grubu üyelerinin de bulunduğu 35 kişinin “Hükümeti yıkmaya teşebbüs”le yargılanacak olması tam anlamıyla bir algı operasyonudur!

Sanıklarla ilgili hazırlanan iddianame, meşru gösteri hakkının zorlama delillerle darbe teşebbüsü olarak yansıtılması çabasının bir ürünüdür. Eğer Gezi olaylarında bir darbeden söz edilecekse, bu darbeyi doğrudan AKP hükümeti yapmıştır. Sivil yurttaşların öldürüldüğü, linç ettirildiği, 8 bini aşkın kişinin yaralandığı, yüzlerce kişinin gözaltına alındığı, tüm Türkiye’de olağanüstü hal uygulamalarının devreye sokulduğu Gezi süreci, tam anlamıyla temel haklara yönelik bir darbeydi. Dolayısıyla Gezi olayları konusunda yargılanması gereken Çarşı Grubu üyeleri veya gösteri hakkını kullanan yurttaşlar değil, onların anayasal haklarını ihlal eden AKP hükümetinin ilgili sorumluları olmalıdır!

Söz konusu iddianamenin, hükümetin Gezi sürecinde yaptığı darbenin üstünün örtülmesi için işleme konduğu çok açıktır. Ancak bu algı operasyonu hiçbir biçimde hedefine ulaşmayacaktır. Yargılama süreci boyunca Çarşı Grubu üyeleri ve sırf gösteri hakkın kullandığı için yargılanan tüm yurttaşlarımızın yanında olacağımızın kamuoyunca bilinmesini isterim.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir