Irak’ta hükümet kuruldu

Irak'ta, aylar süren siyasi krizin ardından Haydar El Abadi'nin kurduğu hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı. Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında uzun pazarlıkların ardından kurulan yeni hükümetin önceliği, ülke topraklarının yaklaşık üçte birini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadele olacak. ABD Bağdat'taki gelişmelerden memnun.

Uzun süren pazarlıkların ardından yeni hükümette Başbakan Yardımcıları, Sünni Salih El Mutlak ve Kürt eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari oldu.

Irak'ın yeni Dışişleri Bakanı eski başbakanlardan İbrahim Caferi, Petrol Bakanı ise eski başkan yardımcılarından Adel Abdül Mehdi. Ancak hâlâ Savunma ve İçişleri bakanlarının kim olacağı belli değil. BBCTÜRKÇE'de yer alan haberde, yapılan pazarlıkların ardından Savunma Bakanı'nın Sünni, İçişleri Bakanı'nın ise Şii olması kararlaştırılmıştı. Ancak henüz isimler üzerinde uzlaşıya varılamadı. Haydar El Abadi, bu bakanların bir hafta içinde açıklanacağını duyurdu.

Şii Eski Başbakan Nuri Maliki, Sünni eski Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve laik Irakiye Bloğu'nun lideri İyad Allavi ise cumhurbaşkanlığı yardımcılığına getirildi. Eski Başbakan Maliki, Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum'un kendisini değil de Haydar İbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesi sonrası Bağdat'taki Yeşil Bölge de dahil birçok devlet kurumunu ve İbadi'nin evini askeri kuşatmaya aldı ve darbe yapmaya yeltendi. Ancakdarbe girişimi İran ve ABD tarafından desteklenmeyince Maliki, siyasi hayatının devam etmesi ve yargılanma muafiyeti karşılığında İbadi'nin hükümetini kabul edeceğini açıkladı. Maliki, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı koltuğuna oturararak her ikisini de elde etmiş oldu.

Kürtler hükümete 3 ay süre tanıdı

İbadi güvenoylaması öncesi Kürtlere sorunların çözüleceği sözü verirken, IŞİD'i de yeneceklerini söyledi. Ancak Saddam Hüseyin sonrası bütün kabinelerde Dışişleri Bakanlığı Kürtlere verilirken bu kez koltuk Şiilere gitti.

Oylama öncesi Kürtlerin tavrı merak konusuydu. Kürt siyasetçiler Süleymaniye'de 4 saat süren olağanüstü bir toğlantının ardından İbadi'nin hükümetine onay vereceklerini açıkladı. Kürt siyasilerden Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İbadi liderliğindeki hükümete katılma kararını açıklarken, Bağdat ile Irak Kürdistanı arasındaki petrol ve diğer sorunların çözümü için hükümete 3 ay süre vereceklerini söyledi.

Kürt milletvekili Ala Talabani de bu sürenin 'bir nevi deneme süresi' olacağını, 3 ay içinde iki taraf arasındaki tartışmalı bölgeler, bütçe ve petrol satışıyla ilgili krizler çözülmezse hükümetten ayrılacaklarını söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir