Torun Center İş Cinayeti için Gözaltındaki Sekiz Kişi Serbest Bırakıldı

İstanbul Mecidiyeköy'deki Torun Center’da işçileri taşıyan asansörün 32. kattan düşüp 10 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili gözaltına alınan sekiz kişi savcılık izniyle serbest bırakıldı


İş cinayetlerini protesto etmek için bir araya gelen meslek örgütleri dün polisin saldırısına uğradı. Torun Center inşaatında yaşanan ve 10 inşaat işçisinin öldüğü iş cinayetini protesto etmek için Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrıcılığıyla  saat 16.00′da Cevahir AVM önünde toplanan kitleye, Mecidiyeköy’de Polis saldırı gerçekleşti.

Bw_UagjCQAACoGO

TMMOB'dan Torunlar GYO'ya Yanıt

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi, Torun Center İnşaat şantiyesinde 10 kişinin ölümü sonrası asansör muayenesi raporuyla ilgili açıklama yaptı.

TMMOB, asansörün son kontrolünün 30 Mayıs'ta yapıldığını ve bu kontrolün 30 Ağustos'a kadar geçerli olduğunu belirtildi. Açıklamada ayrıca kazanın hangi sebepten kaynaklı olduğuna dair incelemenin Oda teknik heyeti tarafından yapıldığı ifade edildi.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ndan (GYO) yapılan açıklamada asansörün kiralık olduğu ve kontrollerinin TMMOB tarafından yapıldığı belirtilmişti

TMMOB'dan yapılan açıklama şöyle:

"Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır.

“Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.

“Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası Muayene Kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi.

"Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından Odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır." 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir