Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Aydagül: Zorunlu İmam Hatip, AİHM’e gider

Bu yıl da okullar, TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sistemindeki kaos gündemiyle açılıyor. Sistemdeki aksaklıklar bir yana, son beş yılda sayıları neredeyse ikiye katlanan imam hatip liseleri (İHL), pek çok öğrencinin isteği dışında bu okullara yerleştirilmiş olması, kimilerince hükümetin “dindar nesil yetiştirme” projesiyle ilişkilendiriliyor. 

12-24


Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül’le Taraf gazetesinden Tuğba Tekerek konuştu.

15 yaşında bir genç… Dinle pek arası yok, öyle bir kültürde büyümemiş. TEOG sınavlarında iyi puan alamamış ve sistem öyle yerleştirdiği için imam hatip lisesine gitmek zorunda. Ne olur böyle bir öğrencinin hissiyatı, eğitime, ülkeye, hayata karşı tavrı?

O gençle empati kuralım ama ondan önce burada çok temel, hukuken açık bir insan hakkı ihlalinden bahsediyoruz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre eğitim herkesin hakkıdır ve çocuğa ailenin inançlarına aykırı bir eğitim, verilemez. Ailenin ille ateist olması da gerekmiyor. Sadece din eğitimi istemiyor olabilir. Ailenin inançlarına aykırı olarak, başka alternatif yaratmayarak, zorunda bırakarak, şartları öyle hazırlayarak bu çocuğu İmam Hatip Lisesi’ne gönderdiğiniz takdirde, mahkemede ihlal olarak kabul edilme potansiyeli yüksek bir şey yapıyorsunuz, demektir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidecek bir mesele, değil mi bu?

Kesin öyle. Nasıl ifade özgürlüğü var, nasıl işkence yasağı var, bu da öyle… Ama bugün ilk 8 yıldaki eğitimde dua ezberlemek zorundasınız. Ateist bir anne babanın çocuğuna sure ezberletmek onun insan hakkının ihlalidir.

Gençler, bu imam hatipe gitme zorunluluğuna nasıl tepki verecek?

Bu bildiğim bir konu değil ama şunu söyleyeyim. Bir araştırma yapmıştık. Liseyi bırakan öğrencilerin yüzde 75’i 9. sınıfta bırakıyordu. Öğrenci aldığı eğitimden çok mutsuzsa bırakıp gidiyor. Zorunlu eğitim var ama fark etmez, bunlar ergen. Ergenleri okulda tutmak zor iş, zaten zorla tutmamalısınız. İmam Hatip’lerde ve meslek liselerinde okul terki olur.

Taraf Gazetesinde yer alan röportajın tamamını okumak için tıklayınız 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.