İnşaat İşçileri Sendikası’ndan, Torunlar İnşaat önünde buluşma çağrısı!

Ali Sami Yen arsasında inşaatı devam eden ve sahibinin Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu olduğu bilinen  Torun Center’da işçileri taşıyan asansör 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi yaşamını yitirdi.

Tam ekran yakalama 7.9.2014 022143
Vali Mutlu inşaat sahasına kazadan saatler sonra geldi. Geldiği andan itibaren ‘Katil Vali hesap verecek’, ‘İşçi düşmanı katil AKP’ sloganlarıyla protesto edildi. Vali Mutlu inşaat sahasında saat 1.00 sularında yaptığı açıklamada 10 işçinin öldüğünü, asansörde işçilerin yükle taşındığını, çalışma saatlerine uyulmadığını ve  8 kişinin de gözaltına alındığını söyledi.


İşçiler 21 taşeron firmanın çalıştığı ve denetim yapılmayan inşaatta bozuk asansöre bindirildiklerini açıklarken kendileri arkadaşlarını kurtarmaya çalışırken çevik kuvvetin sahaya yığılmasına tepki gösterdi. İnşaat önünde toplananlar kurtarma çalışmaları boyunca eylemlerini sürdürürken Vali şantiyenin arka kapısından kaçırıldı.


İnşaat İşçileri Sendikası ise 7 Eylül saat 14.00′a “iş cinayetlerine dur” demek için karşı inşaat önünde buluşma çağrısı yaptı. Aynı inşaatta daha önce de 19 yaşında bir işçi olan Erdoğan Polat  yaşamını yitirmişti.
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.