Assange: Türkiye’de sansür ve gözetim birarada

Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen İnternet Ungovernance Forum'a WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange telekonferans yöntemiyle bağlandı.İnternet UNGovernence Forum’da konuşan Wikileaks kurucusu Julian Assange NSA'nin Türkiye'yi dinlemesiyle ilgili olarak "ABD'nin gözetimini kabul eden Türkiye gözetimin hedefi haline geldi" dedi

Bwx58CVCYAAAjsm

Forumun sonunda daha önce buluşmaya bağlanacağı açıklanan Edward Snowden'ın yerine bağlanan Assange'ın konuşması Çapul TV'den canlı yayınlanıyor : http://capul.tv/

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı 9. İnternet Yönetişimi Forumu’nun “sansür forumu” olduğunu ifade eden Assange “Asıl Türkiye’de foruma kimlerin davet edilmediğine bakın” dedi.

Bianet'ten Elif  Akgül'ün haberinde, “Türkiye’de İnternet Yönetişimi Forumu internet yönetişimi için değil internet sansürü için toplandı. Bub toplantıyı destekleyen Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere baktığımızda ve kimlerin davet edilmediğine baktığımızda bunu görebiliyoruz. Bu nedenle şu an düzenlenmekte olan İnternet UNGovernence Forum çok önemli.”

"Türkiye'de sansür ve gözetim birarada"

Assange Türkiye’deki sansür konusunda neler düşündüğüyle ilgili soru üzerine şunu söyledi:

“Türkiye’de hapis gazeteciler ve gazeteciliğin suç haline getirilmesi devam eden bir durum. Kürt hareketine ve Ermeni Soykırımı’na ilşikin sansür aynı zamanda gözetimle birlikte işliyor. Arkamda gördüğünüz belgede Danimarka eski Başbakanı Rasmussen, Obama ve Türkiye’nin yozlaşmış ilişkilerini görüyoruz. Bu belgeye göre Danimarka en geniş Kürtçe yayın yapan ROJ TV’nin faaliyetlerini durdurmak için ABD ve Türkiye ile işbirliği yapıyor.

“Son ortaya çıkan Snowden belgelerinde de NSA’in Kürt liderler ile ilgili Türkiye hükümetine bilgi verdiklerini görüyoruz. Bu gözetim askeri hedeflerin seçilmesine ve Roboski’de olduğu gibi sivillerin öldürülmesine yol açıyor. Bunun aynısını Pakistan’da, Afganistan’da ve Yemen’de de gördük. Dahası ABD’nin gözetimini kabul eden Türkiye hükümetinin kendisi de ABD’nin gözetim hedefi haline geliyor. Gözetim teknolojilerinin üretiminde yer alanlarda bu stratejilere hizmet ediyor.”

Assange hala İngiltere'de siyasi sığınmacı olarak yer aldığı Ekvador Konsolosluğu'nda yaşıyor. 

Snowden ise açıklama yolladı:

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.