IŞİD’e karşı uluslararası askeri koalisyon oluşuyor

Aralarında Britanya  ve Fransa'nın da bulunduğu Amerikan müttefikleri IŞİD tehdidi karşısında uluslararası askeri koalisyon oluşturmak için hazır olduklarını söylediler. Bugün de süren  NATO toplantısında ABD'nin ne rol oynayacağı konusu tartışılırken, ABD'li yetkililer müttefiklerini şimdilik IŞİD ile çatışmalarda olan Kürt güçlerine silah yardımına yönelik bir stratejiye eğilmeleri için teşvik etti


obamaDION NISSENBAUM ve  STACY MEICHTRY imzalı The Wall Street Journal Türkçe sitesinin haberindeABD'nin planı aynı zamanda militanların para ödemek için kullandıkları mali kaynaklarını kurutmayı, bölgeye gelen yabancı cihatçıları engellemeyi ve IŞİD ile savaşan Arap ülkeleri güçlendirmeyi öngörüyor.

Kapalı kapılar arkasında gerçekleşen zirveye katılanlar, Ürdün Kralı Abdullah'ın şu ana kadar yapılan en hırslı konuşmalardan birini gerçekleştirerek uluslararası koalisyonu harekete geçmeye çağırdığını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın girişimleri, eski Başkan George W. Bush'un El Kaide ile savaşmak için 11 Eylül 2001'den sonra yarattığı koalisyondan bu yana en hırslı uluslararası koalisyon girişimi olarak görülüyor.

ABD'li yetkililer bugün yaptıkları bir açıklamada önemli İngiltere, Fransa ve Avustralya gibi önemli NATO ülkelerinin daha büyük bir mücadeleye hazır olmalarını umut ettiklerini belirtti.

Fakat Avrupalı diplomatlardan bir tanesi NATO'nun kendisinin Irak içerisinde direkt bir rol almaması gerektiğinin altını çizdi. Bunun yerine NATO'nun insani yardım çabalarını koordine etmesi ve Irak'ın sınırlarında kuralların yeniden uygulanmasına yardımcı olması için göreve çağırılacağı belirtildi. Diplomat, "NATO'nun Irak'taki rolü operasyonel değil. Kurumun rolü yardımcı bir rol olmalı" dedi.

Obama hükümeti NATO müttefiklerinden ABD'nin IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarına hemen katılmalarını beklemediğini belirtti.

Suriye'deki iç savaşın ülkeyi felç etmesinden dolayı öncü koalisyon çabalarının başlarda Irak'ta operasyon gösteren IŞİD'i hedef alması bekleniyor. ABD'li yetkililer aynı zamanda örgütün yarattığı tehditin Suriye'deki güçlü kanatları kırılmadığı sürece tamamen ortadan kalkamayacağını da söylediler. Obama, Suriye üzerinde keşif uçuşlarına izin verirken henüz hava saldırısı gerçekleştirme kararı vermedi.

Fakat ABD'nin müttefiklerini savaşı Suriye'ye taşımak için ikna edip edemeyeceği henüz kesin değil. Fransa, ülkede yaşanan iç savaşın kaotik doğasından dolayı mücadelenin oraya taşınmasından emin olmadığını söyledi.

ABD'nin şu ana kadarki çabaları Irak'ta bulunan IŞİD güçlerine karşı belirli hava saldırılarıyla sınırlı kalırken, bunun yanında insani yardım ve Kürt güçlerine silah yardımı da gerçekleştirildi.

İki ABD'li gazetecinin Suriye'de esir alındıktan sonra öldürülmelerinin ardından ABD şimdi müttefiklerine IŞİD militanlarını yenme çağrısında bulunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir