Kılıçdaroğlu 740 oyla yeniden genel başkan seçildi, İnce ise 415 oy aldı

CHP’nin Olağanüstü Kurultay’ında Kemal Kılıçdaroğlu 740 oyla yeniden genel başkan seçildi. Muharrem İnce ise 415 oy aldı. CHP’nin Olağanüstü Kurultay’ında Kemal Kılıçdaroğlu 740 oyla yeniden genel başkan seçildi. Muharrem İnce ise 415 oy aldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 18′inci Olağanüstü Kurultayı bugün Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu 740 oyla yeniden genel başkan seçildi. Muharrem İnce ise 415 oy aldı

ATO Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen CHP Olağanüstü Kurultayı'nda mevcut Başkan ve Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce delegeleri ve partilileri el ele selamladı. 177 üyenin önerisi ile Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 944 üyenin imzasıyla da İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan adayı oldu. Kurultayda konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi.


Genel Başkanın belirleneceği CHP 'nin 18. Olağanüstü Kurultayı Ankara'da başladı. Salonda Genel Başkanlık için yarışan mevcut Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce yan yana koltuklarda oturuyor.

Radikal’de yer alan habere göre, iki aday salona girdiğinde tokalaştı, sarıldı. Gazetecilerin bir kez daha görüntü almak istemeleri üzerine iki isim tekrar ayağa kalktı ve bir kez daha tokalaştı. CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayına katılacak partililer, sabah saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı salona alınmaya başladı. 

Bugün ve yarın yapılacak olağanüstü kurultay için ATO Congresium Merkezi'nin dışı ve içi de afiş ve pankartlarla donatıldı. Merkezin girişine ve kurultayın yapılacağı salona, "Güçlü CHP, güçlü demokrasi, güçlü Türkiye " pankartları yerleştirildi.

Kurultayın yapılacağı ana salonda 3 bin 250 koltuk bulunuyor. Siyasi parti temsilcileri ve meslek odalarının da davet edildiği kurultayda, bin 218 delege isimlerine ayrılmış koltuklara oturuyor. Ana salona, yaklaşık bin 250 izleyici alındı.Fuaye, ana ve yan salonlarla kurultayı, yaklaşık 10 bin kişinin izliyor. Milletvekilleri PM üyeleri ve delegelerin yanı sıra kurultayda onur konukları da yerlerini alıyor. Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları da kurultaya geldi. Kongre'nin açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, salonda bulunan partililere ''Yoldaşlarım'' diye hitap etti.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce, kurultaya katılan partilileri ve delegeleri birlikte selamladı. Öte yandan eski genel başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu ve İnce'nin yanına gelerek, başarılar diledi.

Divan Başkanı Engin Altay

Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre, açık oylama yapılarak, CHP Kurultay divanı oluşturuldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Divan kurulu başkanı oldu.

CHP Kurultayı'nda duyma engelliler için özel önlem de alındı. Kılıçdaroğlu konuşurken  duyma engelliler için de bir kişi, sahnede işaret diliyle konuşmayı anında kurultay salonuna aktardı.

Divan Başkanı Engin Altay, seçildikten sonra kürsüye geçerek, salonu saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okumaya davet etti. Altay, "Atatürk, İnönü ve tüm devrim şehitleri için" salonu saygı duruşuna davet etti.

Altay, CHP'nin 90 yıllık bir parti olduğuna vurgu yaparak, "Bu sürede siyaset yaparken, yüce dinimizi siyasete alet etmedik. Halkı ezmedik, ülkeyi bölmedik, ülkeyi soymadık. Ahlak, namus, erdem ve dürüstlükten ayrılmadan 90 yıl ayakta kaldık" dedi.

Gezi için Roboski için Madımak için Soma için…

Salona "devrimin yolcuları" diyerek seslenen Engin Altay, "Bu kurultay Yoksullara umut, katillerin içine korku kurultayıdır" dedi.

Altay konuşmasında, Gezi, Roboski, Madımak ve Soma'da ölenleri özel olarak andı.

17 VE 25 Aralık operasyonlarına da atıf yaptı

Altay, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarına da atıfta bulunarak, "Bu kurultay, hırsızları yakaladıkları için sürülen görevden alınan emniyet ve yargı mensupları için güven kurultayıdır. Bu kurultay hesap sorma kurultayıdır" dedi.

Feyzioğlu salonda

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da CHP kurultayına katıldı.

Kurultay açılışından sonra dev ekranlardan Gezi olaylarına ilişkin bir film izlettirildi.  Film, kurultay salonunun alkışları ile izlendi.

Filmde yer alan "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları, kurultay salonu tarafından da atıldı.

Kısa filmde, Gezi'de hayatını kaybedenler, Berkin Elvan, Ali İsmali Korkmaz ve Ethem Sarısülük'ün cenaze törenlerinin görüntülerine de yer verildi.

Gezi ve Roboski ailelerini ayakta anons etti

Divan Başkanı Engin Altay, "konuklarımız var. Hepsi değerli. Ancak bazılarını özellikle anons etmek, ayakta anons etmek istiyorum" diyerek, ayağa kalktı ve gelen konukları anons etti.

Altay'ın anons ettiği, CHP'nin olağanüstü kurultayına katılan konuklar şöyle;

* Berkin Elvan'ın anne ve babası Gülsüm ve Sami

* Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük

* Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert

* Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan

* Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar

* Burak özenalp eşi Sema Özgenalp

* Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş

* Roboski'de ölenlerin ailelerinden, Mehmet, Veli, Semire ve Heybet Encü

Yine bir 5 Eylül'de Afyon'daki muhimmat deposunun patlaması sonucu şehit olan Mehmetçileri de unutmayan Engin Altay, Afyon'daki anmaya

Vefat eden CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da Kurultay'da ayrıca anıldı.

Tüzük komisyonu oluşturuldu

CHP, olağanüstü kurultayında tüzükte de değişiklik yapacak. Bu değişikliklerin belirlenmesi için bir tüzük komisyonu oluşturuldu.

Divan, CHP kurultayına gelen diğer siyasi partilerden konukları da anons etti.

AKP’den Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık MHP'den Genel Başkan Yarıdmcsıı ruhsar Demirel DSP' Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uğurtürk SP'den Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez de konuklar arasındaydı.

İnce 177 imza, Kılıçdaroğlu 944 imza ile aday

CHP Kurultayı'nın iki genel başkan adayı da kesinleşti. Buna göre, 177 üyenin önerisi ile Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 944 üyenin imzasıyla da İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan adayı oldu.

Roboskili aileler kurultay salonuna geldi

Roboski’de ölenlerin aileleri de CHP kurultayına davetliydi. Aileler, salona "Katil devlet hesap verecek" sloganları ile girdiler ve kendilerine ayrılmış yere oturdular.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler, Uludere'de ölenler ile Gezi protestolarında yaşamını yitirenlerin aileleri de CHP kurultayındaydı.

Kurultay'da Soma, Roboski ve Gezi aileleri ayrı ayrı anons edildi ve büyük alkışlarla karşılandı.

Kurultay salonundaki en ön sıra, eski ve yeni genel başkanlara ayrıldı. Murat Karayalçın dışında, Altan Öymen de en ön sırada yerlerini aldılar.

Kemal Derviş öneriyi kabul etmedi

CHP eski milletvekili, ekonomist Kemal Derviş, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Kılıçdaroğlu’nun PM teklifini kabul etmedi. CHP Lideri, Türkiye’nin ilk Kamu Güvenliği Müsteşarı Büyükelçi Murat Özçelik’e PM üyeliği teklifi götürdü ancak Özçelik’in, “Kendimi PM’ye bağlamak istemem. Danışmanınız olarak çalışabilirim” dediği öğrenildi.

İddialara göre Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile yollarını ayırma kararı alırsa, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ü yeniden MYK’ya taşıyabilir.

Konuşmalar bitti, oy verme işlemine geçildi

Kurultayda partililere ve delegelere önce Muharrem İnceseslendi. Muharrem İnce'nin bir buçuk saat süren konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu 1 saat süren bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından ardından oy verme işlemine geçildi


08:00

Cumhuriyet Halk Parti'sinin (CHP) 18. Olağanüstü Kurultayı için hazırlıklar tamamlandı. "Birlik ve Kardeşlik" sloganıyla toplanan kurultay, Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde yapılacak ve kurultay iki gün sürecek. Gezi eylemleri belgeselinin gösterimiyle başlayacak 18. olağanüstü kurultaya, Gezi olaylarında, Uludere'de (Roboski) ve Soma'da hayatını kaybeden madencilerin yakınları da davet edildi

Ankara 

12


Basına ambargo yok, 900 basın mensubu katılıyor

900'ü aşkın basın mensubunun takip edeceği kurultayda, herhangi bir basın kuruluşuna "ambargo" uygulanmadığı açıklandı. CHP Sözcüsü Haluk Koç, başvuran tüm kurumlara, "yayın çizgileri ne olursa olsun, hiçbir ayrım gözetmeden giriş kartı verildiğini" söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun 2015 vizyonu yansıtması bekleniyor

"Birlik ve Kardeşlik" ana sloganı dışında kurultayın temaları ise "CHP'de demokrasi", "Türkiye'de demokrasi ve ülkede özgürlük", "Ülkede hukuk devletinin egemen olması" şeklinde belirlendi. Bu temaların, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında da "2015 vizyonu" olarak yansıtılması bekleniyor.

kilicdaroglu

Kurultayın ilk günü olan 5 Eylül Cuma günü, genel başkanlık seçimi ve tüzük değişikliği yapılacak. Kılıçdaroğlu'nun karşısında şimdilik tek rakip olarak adı geçen CHP Yalova Milletvekili ve eski Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yeterli imzayı toplayabilirse 'iktidar, parti içi demokrasi' vaadiyle delegeden oy isteyecek.

CHP tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olabilmek için 1218 delegenin en az yüzde 10'unun Başkanlık Divanı'na imzalı önerisi gerekiyor. 18. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlık seçim sonucunun açıklanmasının hemen ardından tüzük değişikliğiyle ilgili süreç başlayacak ve aynı gün tamamlanacak.

Çarşaf listedeki isimlernden en az 47 , en çok 52'sini işaretleyerek tercih belirleme

Kurultayın ikinci gününde ise 60 üyeli Parti Meclisi (PM) seçimleri yapılacak ve bu seçimde büyük çekişmenin yaşanması bekleniyor.  Kurultay kararının alınması sonrasında, PM üyelerinin nasıl belirleneceği de tartışmaya neden olmuştu. Seçime 'blok liste" ile gidilmesi eğilimine karşılık il başkanları ve delegelerin büyük çoğunluğu tercihlerinin "çarşaf listeden" yana olduğu açıklamışlardı. Çok sayıda anahtar listenin de çıkması beklenen kurultayda delegeler, çarşaf listedeki isimlerden en az 47, en çok 52'sini işaretleyerek tercihlerini belirtecek. Kadın ve gençlik kotasının da hesaplanması sonrası PM kesinleşecek.

 

CHP'li vekiller güven oylamasına katılacak mı? CHP'nin kurultayının PM seçimlerinin yapıldığı ikinci gün aynı zamanda TBMM'de, Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Hükümet'in güven oylaması yapılacak. CHP kurultayının ikinci gününe denk gelen ve TBMM'de TSİ 14:00'te yapılması planlanan güven oylaması, kurultay nedeniyle saat 12:00'ye çekildi.

BBC Türkçe'nin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, güven oylamasının saatinin öne çekilmesinin "kurultay programı açısından uygun" olduğunu ifade etti. Hamzaçebi, "Güven oylamasına parti olarak katılacağız. Vereceğimiz oy ise hayır olacak" dedi.

Eski SP'li Mehmet Bekaroğlu da CHP'de

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "başarısız" olunduğunu savunarak 12 Ağustos'ta TBMM'de bir basın toplantısı düzenlemiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifasını ve olağanüstü kurultayın toplanmasını talep etmişti.

 

 

Tarhan'a, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Mersin Milletvekili İsa Gök de destek vermişti. Bu isteğe ilk yanıt ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'dan gelmişti.

Tezcan, "586 imzayı toplayabilirlerse kurultay yapılabilir. Parti tabanı kurultay istemiyor" demişti. Ancak Kılıçdaroğlu, muhalefetin imza toplamasını beklemeden olağanüstü kurultaya gidileceğini duyurmuştu. Parti içinde CHP'nin "sağa kaydığı" ve "sol muhalefetin ihtiyacına cevap vermediği" eleştirileri biliniyor.

Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi gibi partilerde yöneticilik, belediye başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş isimlerin özellikle son dönemde parti yönetimine gelmesi ya da seçimlerde aday gösterilmesi "sağa kayma" eleştirilerini güçlendiriyordu.

10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'Çatı aday' olarak belirlenen eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı ise eleştirilerin daha yüksek seslendirilmesine neden olmuştu.

Bu arada Milli Görüş hareketinden gelen Mehmet Bekaroğlu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun davetiyle CHP'ye üye oldu.

Eski Halkın Sesi Partisi'nin (HAS Parti) kurucularından ve son olarak 2014 Mahalli İdareler Seçimleri'nde Saadet Partisi'nden Rize belediye başkan adayı olan Mehmet Bekaroğlu'nun, kurultayda Kılıçdaroğlu'nun PM listesinde yer alması bekleniyor.

(BBCTÜRKÇE, DAĞMEDYA)

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir