Soma’da kurtulanların kimlik bilgilerini ayrıntılı açıklayın

Ertuğrul Kürkçü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde AFAD listesinde yer alan 486 kişinin kimlik bilgilerinin ayrıntılı bir şekilde verilmemesi durumunda , madende  hayatını kaybeden  ve kurtulanların sayısı hakkında şüphelerin ortadan kalkmayacağını belirtti.

Soma_Manisa_13_Mayıs_2014

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yayınlanan Soma madeninde hayatını kaybeden 301 işçinin isimleri ile beraber ili ve ilçesi bilgileri yer almıştır. Bu il ve ilçenin doğum yeri mi yoksa nüfusa kayıtlı olduğu yer mi olduğu belli olmamakla beraber, kişinin kimliğinin ve varlığının bilinmesi, belirlenmesi için bir veri olduğu düşünülebilir.

AFAD tarafından yayınlanan 486 kişilik kurtulanlar listesinde ise işçilerin sadece isimleri yer almaktadır, il ve ilçe bilgisi bulunmamaktadır. Resmi kaynaklarca uzun süre açıklanamayan ve esasen hiçbir zaman bilinmediği anlaşılan ocakta bulunan işçi sayısı 301 + 486 toplamı olarak bağlanmıştır. Ölenler arasında da, kurtarılanlar arasında da ocağa yangından sonra giren kurtarma ekiplerinden işçilerin olduğu da bilinmektedir. Her iki listede bunların isimlerinin de yer almış olduğu düşünülürse meydana gelen kaza anında kaç işçinin ocakta bulunduğu belirsizdir.

CHP İstanbul milletvekili Melda Onur’un bilgi edinme başvurusuna cevaben Bakanlığınız tarafından gönderilen bilgi notunda, maden ocağından sağ olarak kurtarılan maden işçileri ile ilgili bilgilerin bulunmadığının bildirildiği kamuoyuna ve basına yansımıştır.

Bu Gerekçe ile

1-      Madenden kurtarılan 486 işçinin adı soyadının yanı sıra doğum yeri ve tarihi, veya nüfusa kayıtlı olduğu yer, baba adı, vatandaşlık numarası gibi kapsamlı kimlik bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılmamasının nedeni nedir?

2-      Kurtarılan işçilerin SGK kayıtları Bakanlığınızda var mıdır? Bunları kamuoyuyla paylaşacak mısınız?

3-      Kazanın üzerinden aylar geçmesine rağmen kamuoyunda kazada hayatını kaybedenler ve kurtulanların sayısı hakkında doğan şüpheleri giderebilmek için bakanlığınızca yapılması planlanan bir bilgilendirme var mıdır?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir