Büyükada’da ‘Faytona binme atlar ölüyor’ eylemi yapıldı

Büyükada’ya giden hayvanseverler atların çalıştırılma koşullarını protesto etti. Eyleme, Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı da destek verdi. Adalar’da atların çalıştırılma koşullarını protesto etmek için kendilerine ‘Özgürlük Savunucuları’ adı veren bir grup hayvansever eylem yaptı.

7

Bostancı Vapur iskelesinde toplanıp Büyükada’ya gelen yaklaşık 150 hayvansever, “Faytona binme atlar ölüyor. Özgürlük atlara ve yeryüzünün tüm bileşenlerine” yazılı pankart açarak “Faytona binme bisiklete bin”, “Atlara özgürlük”, “Faytona binme atlar ölüyor” şeklinde slogan attı.

Yurt gazetesinde yer alan haberde, Beşiktaşlı Çarşı grubunun da destek verdiği eyleme Büyükada Vapur İskelesi civarında çay bahçelerinde oturan vatandaşlar da alkışlarla destek çıktı. At maskesi taktığı görülen bir kadın hayvanseverin de katıldığı eylemde çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı.

“Kafesler kırılsın hayvanlara özgürlük”, “Faytona hayır, at cinayettir” yazılı Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dövizler de taşıyan grup adına basın açıklamasını ‘Özgürlük Savunucuları’ sözcüsü Elif Narin okudu.

Atların yazın 40 derece sıcakta kırbaç ve tekmelenerek çalıştırıldığını belirten Narin, “Atlara yaşatılan zulüm adaları kirletmekte. Her yıl 400’den fazla at, fayton kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu zulüm ve sömürünün bitmesi için çözüm daha fazla fayton, atlar için daha iyi koşullar değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Faytoncular Odası Başkanı Hasan Ünal’ın yaptığı açıklamalara da değinen Narin, “Düşündükleri tek şey cepleridir. Bu zulüm sona erene dek bu mücadelenin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. Grup bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu arada eylem hazırlığı yapan hayvanseverlere geçtiğimiz perşembe günü açıklama yapan faytoncular cevap vermişti.
İstanbul Arabacılar Motorsuz Kara Nakil Vasıtaları Esnaf Odası Başkanı ve aynı zamanda 51 yıllık faytoncu Hasan Ünal, atların ağır şartlarda çalıştırıldığı iddialarını kabul etmeyerek, medyada çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söylemişti.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir