Özgür internet isteyenler buluşuyor

Alternatif Bilişim Derneği’nin çağrısıyla 4-5 Eylül’de Internet Ungovernance Forum, açık, güvenli ve özgür bir internet isteyenleri buluşturuyor. Forum Çapul TV’den canlı yayımlanacak

İnternetin herkesin temel hakkı olduğunu, özgür ve eşit olması gerektiğini savunan Alternatif Bilişim Derneği, 4-5 Eylül’de Bilgi Üniversitesi’nde Internet Ungovernance Forum’u düzenliyor. 2-5 Eylül arasında yine İstanbul’da düzenlenen Internet Governance Forum (IGF) ile eş zamanlı olarak düzenleniyor. Internetin sahip olduğu birçok problemin sorumlusu olan devlet ve şirketlerin çokça temsil edildiği IGF’ye karşı gerçekleştirilen forum interneti savunmak ve inter kullanıcılarının seslerini duyuracakları bir alan yaratmak için düzenleniyor.

Internet-Laptop-600x450

Çağrı metninde internetin hayati sorunlarını tespit eden dernek, internetin sorunlarının teknoloji kaynaklı sorunlar olarak algılanmaması gerektiğini belirtiyor. İnternetin günlük hayatın içerisinde yeniden yapılandırılması gerektiğini savunan dernek, “Bizim için en hayati sorunlar; sansür ve ifade özgürlüğü, gözetim ve mahremiyet, aşırı ticarileşme ve süper tekeller, korumacı, yasakçı, muhafazakar yaklaşımlar ve Türkiye’de de tanık olduğumuz korkunç yönetişim örneklerinden oluşuyor. Bizler bu problemleri internet ve diğer dijital altyapıların bütünleşmiş olduğu siyasi, sosyal ve ekonomik bağlamlardan bağımsız olarak değerlendirmiyoruz. Katılımcılarımızdan da, internetin sorunlarını sadece teknoloji kaynaklı görmemelerini, zira bu tür bir bakış açısının sorunların çok da önemli değilmiş gibi algılanmasına yol açabileceğini bilmelerini istiyoruz. Bizler interneti toplumumuzun, şehirlerin, eğitimin, sağlığın, iş, medya, iletişim, kültür ve günlük aktivitlerin temel altyapısı olarak yeniden yapılandırmak istiyoruz”diyor.

Forum Çapul TV’den canlı yayımlanacak

Çapul TV’nin de konukları arasında bulunduğu forum iki gün boyunca canlı olarak capul.tv/ adresinden canlı yayımlanacak. Programın tam haline ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.