Polislere yönelik üçüncü operasyon

İstanbul'da polislere yönelik üçüncü operasyon düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 24 ilde Emniyet Müdürlüğü mensuplarına yönelik operasyon düzenlendi. 20 polis gözaltına alındı. 14'ü amir 33 polis hakkında da gözaltı kararı var.

İstanbul-Haber Merkezi


2014-09-01 10-46-35 Ekran görüntüsü

Gözaltına alınanlar arasında Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi eski Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ile eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı da var.

Gazetelerdeki haberlere göre, polislerle ilgili suçlamalar arasında ''hükümeti yıkmaya teşebbüs'', “casusluk”, “resmi belgede”, “sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanma” iddiaları var.

Bianet'te yer alan haberde, Gözaltına alınan polisler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünde geçirildi. Gözaltındaki Saygılı, gazetecilere niçin gözaltına alındığını bilmediğini söyledi. Sayıglı polislere yönelik 22 Temmuz operasyonunda da gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Polislerin bazılarının üzerine önünde “sı-fır”, arkasında “ze-ro” yazılı tişörtler vardı.

Ne olmuştu?

Polislere yönelik ilk olarak yapılan 22 Temmuz operasyonunda “casusluk” suçlamasıyla gözaltına alınan 11 polis, 3. Sulh Ceza Hakimliğince 30 Temmuz’da tutuklandı.

Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile Erhan Körtek, Ensar Doğan, Aytekin Koçak, Ali Fuat Altıntaş, Abdulkadir Ağır,  Yunus Emre Uzunoğlu, Şahin Akdeniz, Serdar Bayraktutan, Muhammed Kaya ve Mehmet Örs “Devletin gizli bilgi ve belgelerini paylaşmak” suçundan tutuklanmıştı.

“Yasadışı dinleme” soruşturmaları kapsamında adliyeye sevk edilen 17 kişiden eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 12 kişi de 26 Temmuz’da tutuklanmıştı.

İstanbul merkezli ikinci operasyon 5 Ağustos’ta yapıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İstanbul, Ankara, Van, Mardin, Hakkari, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Bingöl, Iğdır, Ağrı, Şanlıurfa ve Manmaraş'ta düzenlenen operasyon kapsamında nöbetçi hakimliğe sevk edilen on emniyet mensubundan dördü tutuklandı.

İzmir’de de 19 Ağustos’taki operasyonda 32 kişi gözaltına alınmıştı.

İzmir Sulh Ceza Hakimliği ifadelerini aldığı 22 kişiden, geçmişte İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde İstihbarat Şube Müdürlüğü, ardından İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı görevlerini yapan, 2011’de Batman İl Emniyet Müdürü olarak atanan, 17 Aralık sürecinden sonra ise açığa alınan Hakan Ali Okan ile Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk ve Talha Ülkümen tutuklanmasına karar verdi.

Sonraki sorguda gözaltındakilerden aralarında Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakaya'nın da bulunduğu beş polis daha tutuklandı. 21 polis ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

İzmir’de tutuklanan 11 polisin avukatı 25 Ağustos’ta İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği'ne verdikleri dilekçeyle tutukluluğa itiraz etti. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir