CHP kurultaya gidiyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurultay çağrısı yapan vekillerin yeterli imzayı toplayamadığını söyledi; "Merak etmesinler ben kurultayı toplayacağım" dedi. Muharrem İnce ise, "Görevimden istifa edeceğim" diyerek genel başkanlığa adaylık sinyali verdi.

Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan sonuç nedeniyle kendisini istifaya çağıran ve kurultay talebinde bulunan muhalif milletvekillerinin kurultay için gerekli imzayı toplayamadığını söyleyerek "Ama merak etmesinler ben kurultayı toplayacağım" dedi. 

"Basın toplantısı yapan arkadaşlara şunu söyledim, 'kurultayı toplamak istiyorsanız imzaları getirin ben hemen kurultayı toplayacağım' diye. Ama anlaşılıyor ki imza toplamakta biraz zorluk çekecekler. Meraklanmasınlar ben kurultayı toplayacağım." 

İnce: İstifamı vereceğim

Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasından kısa bir süre sonra ise muhalif milletvekillerinden Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Twitter hesabından adaylık sinyali verdi. 

İnce, "Sayın Genel Başkan seçimli kurultayı toplayacağını açıkladı, ben de Grup Başkanvekilliği görevimden istifamı en kısa sürede vereceğim." dedi. 

Tarih belli değil

Kılıçdaroğlu, kurultayın ne zaman toplanacağıyla ilgili bir tarih vermedi. "Ona, arkadaşlarla görüştükten sonra karar vereceğim" dedi.

CHP lideri, Gazze'den Türkiye'ye getirilen yaralıları ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, kurultay toplanması için ya delegelerin imzasının ya da genel başkan kararının gerekli olduğunu söyleyerek, "İmzaları toplayamayınca ben ikinci seçeneği tercih ettim" dedi.

"İnce'yi görevden almayacağım"

Kılıçdaroğlu, kendisini eleştiren Muharrem İnce'yi Grup Başkanvekilliği görevinden almayı düşünmediğini de söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra herhangi bir açıklama yapmadığı yönündeki eleştirilere ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi: 

"Bu kadar merak edildiğimi bilmiyordum. Bir pazartesi eve geç geldim herkes 'Kılıçdaroğlu eve kapandı' dedi. Birçok kez ifade ettim. Ekmeleddin Bey, Türkiye'ye bir üslûp bıraktı. Bir başka aday sert açıklamalar yaptı. Erdoğan kazandı. Kendisini aramadım. Toplumun bütün kısmını kucaklan bir üslûp kullanmadığını biliyorum."

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir