Hasan Ferit Gedik davasının ilk duruşması başlamadan bitti

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl uyuşturucu çetesi tarafından silahla vurularak öldürüldüğü iddia edilen Hasan Ferit Gedik’in davası 4 Eylül'e ertelendi.

2014-08-14 14-24-07 Ekran görüntüsü

Duruşma nedeniyle adliye binası ve içerisine çok sayıda polis yerleştirildi. Duruşma salonunun girişinde de çevik kuvvet polisi, sivil polis ve özel güvenlik elemanları bekletildi. Güvenlik noktasından salona kimsenin girişine izin verilmedi. Sanıklar ve avukatları duruşma salonuna alındı ancak, öldürülen Gedik ile yaralanan ESP'lilerin avukatları duruşma salonuna alınmadı. Bu nedenle sık sık gerginlik yaşandı.

Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik de duruşma salonuna sokulmadı. Gedik’in dedesi Mustafa Meray ise polisler tarafından tartaklandı. Tutuklular salona giren CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, Melda Onur, İlhan Cihaner ve Mahmut Tanal'a saldırmak istedi.

Gerginlik nedeniyle duruşma başlayamazken,tutuklu sanıklar polis ve jandarma tarafından adliyeden çıkartıldı. Duruşma, tarih belirtilmeden ertelendi. Duruşmanın daha sonra, 4 Eylül 2014 tarihine ertelendiğine duyuruldu.

Gülsuyu Mahallesi'nde toplanarak, mahkemeye gitmek isteyen halka ise polis gaz bombaları ile müdahale etti.

Savcı Nihat Demir'in hazırladığı iddianamede 15'i tutuklu 35 sanığa "Kasten yaralama", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Kasten öldürme", "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Nitelikli yağma", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Suç delillerini yok etme gizleme veya değiştirme suçluyu kayırma", "Yargı görevini yapanı etkileme" ve "Mala zarar verme” suçlamaları yöneltildi.


Sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları isteniyor. İddianamede Gedik'in öldürülmesi olayında Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur'un "Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs" suçunda silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, kimi şüphelilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu oldukları belirtildi.

Ne olmuştu?

21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik geçtiğimiz yılın Eylül ayında Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, protestocuların üzerine ateş açılması sonucu vurularak hayatını kaybetmişti.

Gedik’in öldürülmesinin ardından cenazesi de polisin, Gedik’in yaşadığı Armutlu’nun girişini kesmesi sonucu üç gün boyunca defnedilememişti.

Otopsi raporunda Gedik’in altı kurşunla vurulduğu ortaya çıktı. Vurulduğunda üstünde olan giysileri yani olayın delilleri ise kaybedildi.

Soruşturmaya dair iddianame Mayıs 2014’te tamamlandı. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılıp Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasıyla, soruşturmayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgüt, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu devralmıştı.

Savcı Nihat Demir’in hazırladığı iddianamede 15’i tutuklu 35 sanığa “Kasten yaralama", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Kasten öldürme", "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Nitelikli yağma", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Suç delillerini yok etme gizleme veya değiştirme suçluyu kayırma", "Yargı görevini yapanı etkileme" ve "Mala zarar verme” suçlamaları yöneltildi.

İddianamede Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur'un "Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs" eyleminde silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, kimi şüphelilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu oldukları belirtildi.

Gedik’in öldürülmesinin de içinde yer alan Gülsuyu’ndaki olaylarla ilgili yargılanan sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları isteniyor.


(ajanslar, İnternet Haber siteleri )

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir