Gezi Eylemleri Yıldönümü|126 Gözaltı, 13 Yaralı

Gezi direnişinin birinci yıldönümünde İstanbul’da yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı ve birçok kişi yaralandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) 126 kişinin gözaltında olduğunu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ise 13 kişinin yaralandığını söyledi.

Dün Taksim’de görev yapan polisleri ziyaret eden İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok da “Güzel bir gün geçirdik. İstanbul’a huzur ve güven yakışıyor” dedi.

Küçükparmakkapı Sokak’ta gözaltına alınan 10’dan fazla kişinin kelepçelenmesi şöyle görüntülendi:

Eylemde gözaltına alınanlara hukuki yardım sağlayan ÇHD, İstanbul kapsamında gözaltına alınanların sayısının saat 22.00 itibarıyla 145’e ulaştığını açıkladı. 

Taksim Dayanışması’na izin verilmedi

İstiklal Caddesi’ndeki TMMOB binasında bir araya gelen Taksim Dayanışması üyeleri Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Ancak aralarında CHP milletvekillerinin bulunduğu grubun yolu, barikat kuran polis tarafından kesildi. Grubun polis barikatı önündeki oturma eylemi devam ediyor. Taksim Dayanışması’nın oturma eylemi yaptığı bölgeye yaklaşmak isteyen 200 kişilik gruba polis biber gazıyla müdahale başladı. Eylemciler Galatasaray Meydanı’na doğru kaçtı.

Polis, daha sonra Taksim Dayanışması’nın Fransız Konsolosluğu önünde açıklama yapmasına izin verdi, ancak Taksim Dayanışması, bu şartlar altında açıklama yapmayacaklarını açıkladı.

Kadıköy’de polis müdahalesi

Kadıköy D-100 Karayolu Göztepe mevkiinde yolu kapatmak isteyen bir gruba, çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.

Kadıköy D-100 Karayolu Göztepe mevkiinde bir grup pankart açarak yolu trafiğe kapatmak istedi. Çevik kuvvet ekipleri de gruba müdahale ederken, eylemcilerden bazılara polise molotof kokteyli attı. Göstericiler ara sokaklara kaçarken, D 100 Karayolu’nda hareketli dakikalar yaşandı. TOMA aracı karayolunda manevra yapıp ters istikamette bir müddet ilerledi. Çevik kuvvet ekipleri de D-100 Karayolu’nda grubun yolu trafiğe kapatmaması için bir müddet bekledi. Atılan molotof kokteyli bir polis memuru tarafından söndürüldü. t24

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir