The Bottle Project Nedir?

The Bottle Project, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Kulübü’nün başlattığı ve Yelken Topluluğu’nun da desteklediği, tamamlanması öngörülen bir proje. Bu proje, 20 Mart 2010’da David de Rothschild önderliğinde denize açılan The Plastiki’yi örnek alarak başlamış olup, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek bir çalışma.

zuhal tuzcuuuŞişli / Arkeoloji Yazarı Zuhal Tuzcu
@zuhaltuzcuu / info@dagmedya.com

The Bottle Project Ekibi

The Bottle Project Ekibi Fotoğraf / Zuhal Tuzcu

The Plastiki de Avusturalya’dan yola çıkmış, tamamen geri dönüştürülmüş plastik ve 12 bin pet şişeden meydana gelen, 60 feet boyunda bir katamaran, 0 karbon emisyonunu hedeflemiş çevreci bir yelkenlidir.

Proje ekibi ise The Bottle’ı şu şekilde tanımlıyor; “40 feet uzunluğunda, kendi enerjisini elde edebilen, gelişmiş bir seraya sahip. Yaklaşık 8 bin pet şişe ve geri kazanılmış malzemelerden üretilecek olan The Bottle’a, The Plastiki’nin daha gelişmiş, küçük kardeşi diyebiliriz. En büyük hedefimiz 0 karbon emisyonu.”

Maket Fotoğraf / Zuhal Tuzcu

Maket Fotoğraf / Zuhal Tuzcu

The Plastiki’yi örnek alarak Türkiye’de de böyle bir projeye başlama fikri ise YTÜ Çevre Kulübü Üyesi olan Murathan Kurt’a ait. Yaklaşık 3 ay önce çalışmalara başlayan ekip önce bir maket yaparak projeyi duyurmaya başladı.

Zuhal Tuzcu - Murathan Kurt

Zuhal Tuzcu – Murathan Kurt

Proje için yaklaşık 1000 adet pet şişe toplanıldı ve toplanmaya devam ediliyor. Tekne toplamda 8000 civarında pet şişeden oluşacak. Güneş panelleri, rüzgar gülleri kullanılacak olan teknede, limana yanaşma ve limandan ayrılma işlemleri için elektrikle çalışan motorların da kullanılması planlanıyor. Ayrıca, teknenin 40 feet uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde tasarlanacağı düşünülüyor.

8000 Pet Şişe - Fotoğraf / Hatice Ağkurt

8000 Pet Şişe – Fotoğraf / Hatice Ağkurt

Ekip üyeleri, projeyi somutlaştırabilmek için sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdiler ve Türkiye’de daha önce böyle büyük bir projeye rastlanılmadığı ve bu yüzden başarılı oldukları takdirde halkı geri dönüşüme ve pet şişe kullanımının azaltılması yönünde büyük adımlar atılacağını da vurgulayarak arayışlara devam ettiklerini ifade ettiler.

Fotoğraf / Hatice Ağkurt

Fotoğraf / Hatice Ağkurt

İnsanlara örnek olacak bu projenin bir hedefi de tamamlandıktan sonra Akdeniz turuna çıkıp, halkın içinde olup, onlarla birebir iletişime geçmek. En büyük istekleri ise turdan sonra teknenin açık hava müzelerinde, farklı üniversitelerde vb. yerlerde sergilenmesini sağlayarak tüm Türkiye’yi geri dönüşüme teşvik etmek.

Tekne için henüz isim düşünmeyen ekip, isim yarışması yapabileceklerini de ifade etti.

The Bottle Project’i takip edebileceğiniz linkler;

https://www.facebook.com/tekneprojesi?fref=ts

http://ytucev.com/projeler/the-bottle-project/

https://twitter.com/tekneprojesi

http://instagram.com/tekneprojesi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir