Kuzey Marmara inşaatı|Sabah saatlerinde ormandan gelen kuş sesleri muazzam. Gün ışıdıkça iş makinelerinin sesi baskın çıkıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu’nda inşaat hızla devam ediyor. İstanbul’da trafik yükünü azaltmak için planlanan 115 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında iki gün boyunca fotoğraf çekimi için bulundum. Sabah saatlerinde ormandan gelen kuş sesleri muazzam. Ancak gün ışıdıkça iş makinelerinin sesi daha baskın çıkıyor.

Hatice Şen /info@dagmedya.net

Üçüncü Köprü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü taşıyıcı kulelerinde 24 saat kesintisiz çalışma yapılıyor. Otoyol çalışmaları ise gündüz mesaisi ile sürdürülüyor.

Kuzey Marmara İnşaatı - Hatice Şen  @DağMedya

Kuzey Marmara İnşaatı -Hatice Şen @DağMedya

 381 bin 96 ağaç kesildi 

İstanbul’un akciğerleri olarak bilinen Kuzey ormanlarını ikiye bölen proje için resmi rakamlara göne 381 bin 96 ağaç kesildi. Garipçe ve Poyrazköy’de ayakları bulunan köprünün yanı sıra bağlantı yolları ve viyadüklerin yapımı hız kazanmış. Arnavutköy, Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde viyadük ve tünel inşaatı sürüyor. 65 viyadük, 7 tünelin bulunduğu 115 kilometre uzunluğundaki yol için orman arazileri arasında dev şantiyeler bulunuyor. Proje başlamadan önce nadiren kullanılan orman yollarında iş makineleri hafriyat taşıyor ve açılan cep yollar ise dikkat çekiyor. Kuzey ormanları içinde yükselen köprü ayaklarının boyu 220 metreye ulaştı. Teknik fakülte öğrencilerinin uğrak mekanı haline gelen köprü inşaatında çalışan işçiler ise biraz buruktu. Hem Soma’da yaşanan kaza hem de geçtiğimiz ay otoyol inşaatındaki kazada hayatını kaybeden işçilerin hüznünü paylaşıyorlardı.

Köprü inşaatı dur durak bilmeden sürüyor. Garipçe ve Poyrazköy’deki ayaklarında yükseklik 220 metreye ulaşmış. Kulelerin tepelerindeki konteynerlerde 40’ar kişi çalışıyor. Özel bir asansörle yukarı çıkan işçiler 9 saat boyunca orada çalışıyor. Karayolunda ise mesai 8’de başlıyor. Dev hafriyat kamyonları, iş makinaları gün boyu ormanlık alanda yarık açmak için uğraşıyor. 29 Mayıs 2013’te temel atma töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yüklenici firma ile pazarlık yapıp açılış için 29 Mayıs 2015 tarihini almıştı.

Ne kadar ağaç kesilirse kesilsin toprak içindeki kökleri yeniden yeşertiyor

Kuzey Marmara İnşaatı   - Hatice Şen @DağMedya

Kuzey Marmara İnşaatı – Hatice Şen @DağMedya

İnşaata bakınca görülüyor ki 2015’in sonlarına doğru ancak tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl da bu mevkide uzun yürüyüşler yapmıştım. Kesilen ağaçların yerine kendiliğinden fidanların yetiştiğini görünce çok şaşırdım. Ne kadar ağaç kesilirse kesilsin toprak içindeki kökleri yeniden yeşertiyor. Şüphesiz köprü ve otoyol İstanbul trafiğine nefes aldıracak ama sonraki yıllarda bölgenin yapılaşmaya açılmayacağını kimse garanti etmiyor. Üstelik köprünün geçtiği köylerdeki vatandaşlar köylerinşn değer kazanmasını bekliyor. Güzergahta yüksek katlı binalar görmeyi umuyorlar. Dilerim böyle bir şey olmaz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir