“Göreviniz Bayan Merkel, AB’yi kurtarmak”

Avrupa basını pazar günü aşırı sağ partilerin zaferi ile sonuçlanan seçimleri yazmaya devam ediyor. Times gazetesinde yer alan “Göreviniz Bayan Merkel, AB’yi kurtarmak” başlıklı bir analizde, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Britanya ve Fransa’da AB karşıtı partilerin elde ettiği başarının, Almanları, savaş sonrasında Avrupa haklarını birleştirme projesini sadece kendilerinin kurtarabileceğine ikna ettiği belirtiliyor:

12merkel

“Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ikinci dönemi Euro’yu kurtarmaya çalışmakla geçti. 3. dönemini ise Avrupa Birliği’ni, Pazar günkü seçimlerde seçmenlerin yarattığı varoluşsal krizden çıkarmaya öncülük etmeye adayacak. Bu, Alman yorumculara göre İngiltere’de David Cameron, Fransa’da da François Holllande’ın iktidarını mahvetmeye başlayan Avrupa Birliği karşıtlığına pratik cevaplar bulmayı gerektirecek.”

“Die Welt’e göre Avrupa’yı kurtarma görevi sadece Merkel’in değil Sosyal Demokrat Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in de omuzlarında olacak. Sağ ve sol Almanya’da nasıl birlikte çalışıyorsa, AB de Avrupa yanlısı partilerin “büyük koalisyonu”yla kurtulacak.”

Pazar günü Avrupa Parlamento seçimleri olmuş Avrupa Birliği karşıtları, aşırı sağcı partiler seçimde büyük başarı elde etmişlerdi. 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir