2014’ün “Genç Cadı”sı Ayris Alptekin

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin; genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, onların sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla verdiği “Genç Cadı Ödülü” bu yıl Ayris Alptekin’in oldu.

“Genç Cadı Ödülü”, son bir yılda gösterime girmiş Türkiye yapımı filmlerde rolleri ve oyunculuklarıyla öne çıkan genç kadın oyunculara veriliyor.

İlk “Genç Cadı Ödülü” 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde “Hayat Var” filmindeki rolü ve oyunculuğuyla Elit İşcan’a verilmişti. Kendine özgü dünyasında yarattığı mücadele yöntemleriyle hayata tutunarak ayakta kalma mücadelesi verdiği ve bunu başaracağı umudunu büyük bir yetenekle perdeye yansıttığı gerekçesiyle bu ödüle değer bulunan İşcan henüz 15 yaşındaydı. 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ise “Genç Cadı Ödülü”nün ikincisini Bornova Bornova filmindeki rolüyle Damla Sönmez almıştı. 14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu ödülü “Çoğunluk” filminin oyuncusu Esme Madra kazanmıştı. 15. yılda ödül “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” filmindeki rolüyle Ezgi Mola’nın oldu. 16. festivalin genç cadısı ise Yeşim Ustaoğlu’nun “Araf” filmindeki rolü ve oyunculuğuyla Neslihan Atagül’dü.

Ayris Alptekin’e “Genç Cadı Ödülü”nü kazandıran “Mavi Dalga”, Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın birlikte yazıp yönettiği bir ilk film. 50. Antalya Film Festivalinde en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi kurgu dallarında Altın Portakal kazanan film, uluslararası ilk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapmıştı.

17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin konuğu olarak Ankara’ya gelen Ayris Alptekin, Soma katliamı nedeniyle festivalin kapanış töreni iptal edilince ödülünü sade bir törenle Uçan Süpürgeli kadınların elinden almıştı.

Alptekin ve arkadaşlarının çektiği “Ben Bir Slogan Buldum” adlı film de Gezi Parkı direnişinin birinci yılı nedeniyle festival kapsamında gösterilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir