Sarısülük davasında katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz’a yine tutuklama yok

Ethem Sarısülük davasında mahkeme heyeti, sanık polis A.Ş hakkındaki tutuklama talebini reddederek, A.Ş’nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti duruşmayı, 7 Temmuz 2014’e erteledi.

Ethem Sarısülük’ün 1 Haziran 2013′te Kızılay’da  polis memuru Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla vurularak öldürülmesine ilişkin davanın beşinci duruşması bugün 10.30′da Ankara Adliyesi’nde görüldü. Hakkında çağrı kağıdı çıkarılan katil zanlısı Şahbaz’ın bugünkü duruşmaya katıldı. 

Ethem’in ailesi, arkadaşları ve demokratik kitle örgütleri, ‘Sen yoksan bir kişi eksiğiz’ sloganıyla herkesi bugün sabah 09.00′da duruşmanın görüleceği Ankara Adliyesi önüne çağırmıştı.

Ethem Sarısülük davasında mahkeme bugüne kadar avukatların katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması yönündeki tüm taleplerini reddetti. Yargı süreci başlamadan önce Şanlıurfa’ya tayin edildiği ortaya çıkan Şahbaz ilk duruşmaya peruk, gözlük ve takma bıyıkla katılmıştı. Polis memuru Ahmet Şahbaz Sarısülük davasının ilk duruşmasına takma bıyık, gözlük ve prukla katılmıştı

Şahbaz’ın Şanlıurfa’dan telekonferans yöntemiyle ve yine peruk, gözlük ve takma bıyıkla katıldığı davanın üçüncü duruşmasında hakim ve savcının uyuduğunu gösteren fotoğraflar büyük tepkiye neden oldu. Bu duruşmanın ardından, mahkeme heyetinin ve uyumasıyla tepki toplayan hâkim Cevdet Bak’ın davadan çekilme talepleri reddedildi. Davanın 6 Nisan’da görülen dördüncü duruşmasında Şahbaz hakkındaki tutuklama talepleri reddedilirken, Şahbaz’ın bir sonraki duruşmaya getirilmesi için çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir