Alevi örgütleri Uğur Kurt için yürüdü

Aleviler, İstanbul Okmeydanı’nda cemevinin içinde cenaze beklerken vurulup öldürülen  Uğur Kurt ve  “hükümetin mezhepçi söylemine karşı”  bugün sokağa çıktı.

2014-05-25 15-35-48 Ekran görüntüsü

Twitter Ekran görüntüsü -Dağ Medya

İstanul Şişli’de saat 13:00’te toplanan Alevi örgütler ve siyasi partilere mensup binlerce kişi, Halaskargazi Caddesi üzerinden Taksim yönüne doğru, Pangaltı’ya kadar yürüdü. Yürüyüşte, “Hırsız katil AKP”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Polis de Osmanbey metrosu önüne TOMA’lar ve demir bariyerlerle barikat kurdu. Pangaltı’da Alevi kurumları adına yapılan basın açıklamasında Alevileri ve cemevlerini hedef alan saldırılar ve hükümetin tavrı kınandı. 

Doğan Demir, konuşmasında “Alevilerin örgütlü gücü, AKP sisteminin tüm karanlık çabalarını durduracak güçtedir. Okmeydanı Cemevinde polis tarafından katledilen Uğur Kurt canımızın ve yoldaşımızın katillerinin açığa çıkarılmasını sağlamak üzere örgütlülüğümüz konunun takipçisi olacaktır. Uğur’un katilini bulacağız. Uğur’u katleden düzenden de, bu düzenin hamisi AKP iktidarından da hesap soracağız. Yeri gelir Hacı Bektaş Veli, yeri gelir Yunus Emre oluruz. Gün Hz Hüseyin gün Pir Sultan olma günüdür.”

Açıklamada bu cinayetlerin, katliamların ve sorumluların unutturulmaması çağrısı yapıldı. Alevi örgütleri, Ankara Güvenpark’ta da aynı şekilde bir eylem düzenledi.

Kurumlar adına açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Müslüm Doğan, Alevi düşmanlığı, ayrımcılık ve nefretin, inanç merkezi olan Cemevlerine kadar uzandığını söyledi ve iktidarı uyardı: “Elinizi Alevilerin üzerinden çekin!”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir