Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’na

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Kış Uykusu’ filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü. Ceylan ödülünü alırkan, ‘Ödülümü son bir yılda hayatını kaybeden gençlere ve Soma’da hayatını kaybeden madencilere adıyorum’ dedi.

Ceylan, ödülünü alırken yaptığı konuşmada “Bu ödülü Türkiye’de son 1 yıl içinde ölen gençlere ve Soma’da ölen madencilere adıyorum” dedi.  FIBRESCI’nin farklı ülkelerden dokuz sinema eleştirmeninden oluşan jürisi, ”Altın Palmiye” için yarışan adaylar arasında Ceylan’ın ”Kış Uykusu” filmini oy birliğiyle ”en başarı film” olarak belirledi. Jüri, festivalde ”Belirli Bir Bakış” (Un Certain Ragard) bölümünde yarışan filmler arasında yönetmen Lisandro Alonso’nun filmi “Janjua”ya en iyi film ödülünü verirken, ”Yönetmenin 15 Günü ile Eleştirmenler Haftası”nda (Quinzaine des Réalisateurs) ise yönetmen Thomas Cailey‘nin ”Les Combattans” filmine ödül verdi.

Nuri Bilge Ceylan, Cannes’da düzenlenen törende, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu’nan kendisine ”en iyi film” ödülünü vermesinden dolayı teşekkür etti.

Ceylan, bu ödülün kendisi için önemli bir destek olduğunu ifade etti ve kendisi gibi sanatsal film yapan yönetmenlerin, sinema eleştirmenlerinden ödül almasının önemli olduğunu vurguladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir