Bianet’in Okuldan Haber Odasına 2014 Başvuruları Başladı

bianet’in genç gazeteci adaylarını meslek hayatına hazırlamayı hedefleyen Okuldan Haber Odasına (OHO) Programı için başvurular başladı. Bu yıl sekizincisi düzenlenen OHO, 24-30 Ağustos 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

 oho_2014

IPS İletişim Vakfı/bianet’in bu yıl sekizincisini düzenlediği “Okuldan Haber Odasına” (OHO) Programı, 24-30 Ağustos 2014 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Program, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki iletişim fakülteleri gazetecilik, radyo ve televizyon bölümlerinin 3. sınıftan 4. sınıfa geçen öğrencilerine açık. Başvurular, 15 Haziran’a kadar yapılabilecek ve Vakıf tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından, programa her fakülteden bir kişi kabul edilecek.

“Medyaya Hazırlık” günlerinde, yaygın medyanın farklı birimlerinden gazeteciler, iletişim akademisyenleri ve hak örgütleri temsilcileri genç gazetecilerle bir araya gelecek. Katılımcılar ayrıca, IPS İletişim Vakfı’nın “başka türlü bir habercilik nasıl olmalı” arayışı ve “hak odaklı habercilik” ilkesiyle günlük haber ürettiği www.bianet.org deneyimini paylaşma imkânı da bulacak.

Programdan ana başlıklar

Okuldan Haber Odasına programı şu ana başlıklardan oluşacak:

* Günümüzün Gazetecilik ve Habercilik Anlayışı Üzerine

* Haber Etiği ve Barış Gazeteciliği

* Gazeteciliğe Başlarken

* Habercinin Özlük Hakları ve Sorumlulukları

* Hak Örgütleri ve Medya

* Haber Her Yerde

* Sosyal Medya ve Habercilik

* Medya ve Nefret Söylemi

* Anaakım Dışı Habercilik

* Veri Haberciliği

* Alternatif Haber Kaynakları

* Uluslararası Medya

* Yurttaş Haberciliği

Program kapsamında katılımcıları kadın, çocuk, LGBTI ve insan hakları alanında çalışan kuruluşlar ve gazetecilik örgütleriyle buluşmalar; radyo, gazete ve televizyon haber merkezlerini ziyaretler ve tabii eğlence de bekliyor.

Programın sonunda genç haberciler, deneyimli gazetecilerin katılımıyla uygulamalı programla haber üreterek online gazetelerini yapacak; program bitiminde de sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

Katılımcıların geliş-gidiş yol, konaklama ve yemek giderlerini İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı SIDA karşılıyor.

OHO 190 gazeteci adayını medyaya hazırladı

Okuldan Haber Odasına 2007 ve 2013 yılları arasında, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki iletişim fakültelerinden mezun 190 genç gazeteci adayını medyaya hazırladı. Program kapsamında 96 gazeteci,akademisyen ve hak savunucusu genç gazeteci adaylarıyla buluştu. OHO programı çerçevesinde 34 gazete, radyo, televizyon ve hak örgütü ziyaret edildi. Bunlarla birlikte 2013 yılında ikinci basımı yapılan IPS İletişim Vakfı’nın 14. kitabı Gazeteciliğe Başlarken: Okuldan Haber Odasına programın bir diğer ürünü oldu. (EG/HK)

* Programa başvuruda bulunmak için Başvuru Formu‘nu oho2014@bianet.org adresine gönderebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir