II. Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Öğrenci Sempozyumu

İlk defa 2013 yılında, Akdeniz Üniversitesi Klasik Diller ve Anadolu Medeniyetleri Öğrenci Topluluğu ile İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Öğrenci Sempozyumu’nun bu yıl ikincisi Kuyucu Murat Paşa Medresesi’nde gerçekleştirildi. 8-9 Mayıs 2014 tarihlerinde ikincisi düzenlenen sempozyuma İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Topluluğu ev sahipliği yaptı. Sempozyumun üçüncüsü ise 2015 yılında Ankara Üniversitesi Klasik Filoloji öğrencileri tarafından düzenlenecek.

zuhal tuzcuuuİstanbul / Arkeoloji Yazarı Zuhal Tuzcu
@zuhaltuzcuu / info@dagmedya.com

Bu yılki sempozyum, öğrenciler tarafından 2010 yılında vefat eden Prof. Dr. Ali Dinçol, 2013 yılında vefat eden Prof. Dr. Filiz Öktem ve 2014 yılında hayatını kaybedeb Prof. Dr. Halet Çambel’in anısına ithaf edildi.

Fotoğraf / Erkan Kurul

Fotoğraf / Erkan Kurul

Sempozyuma, Akdeniz, Ankara ve İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri bölüm öğrencilerinin yanı sıra, her üniversiteden bölüm hocaları ve hititoloji, latin dili, yunan dili, arkeoloji, felsefe gibi çeşitli bölüm öğrencileri de katılım gösterdi.

Sempozyumun amaçları ise şu şekilde sıralanabilir:

– Öğrencileri bilime teşvik etmek,

– Eskiçağ dillerini, kültürlerini, disiplinlerini tanıtmak,

-Üniversiteler arası disiplinleri ve öğrencileri birbirilerine yakınlaştırmak,

– Sempozyumun bir öğrenci geleneği olarak sürdürülmesi ve her yıl farklı üniversitelerde, tek bir disipline bağlı kalmayarak, eskiçağ bilimleri dışındaki bilimleri de dahil ederek sürdürülmesi,

– Mümkün mertebe her bölümden, her dönemden öğrenciyi bu sempozyuma dahil etmek,

– Eskiçağa dair her şeyin tanıtımı.

Fotoğraf / Erkan Kurul

Fotoğraf / Erkan Kurul

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedia Demiriş, iki yıldır düzenlenen sempozyumun öğrenciler açısından oldukça güzel olduğunu belirterek, sempozyum kelimesinin eski yunanca “symposion- şölen” kelimesinden geldiğini, bunun da bilgi şöleni olduğunu vurguladı. Demiriş’in değindiği başka bir nokta ise; bu sempozyumun bir üniversite öğrencisinin mezun olmadan önce bilimsel bir yazının ya da konuşmanın nasıl hazırlandığını öğrenme açısından önemli olduğu. Öğrenciler arasında ilk defa bilimsel konuşma ve ilk sunum deneyimlerini gerçekleştirecek kişilerin olduğunu söyleyen Bedia Demiriş, öğrenciler hocalarla çalışırken onların deneyim ve bilgilerinden yararlanmanın önemli bir konu olduğunu ve bilimsel bir kariyerde doktora sonuna kadar bir hoca ile çalışıldığını, ancak doktoradan sonra öğrencilerin kendi kanatlarına sahip olabileceğini ve o zamana kadar hocalarının kanatları altında bulunduklarını belirterek tüm hoca ve meslektaşlarına yardımlarından ötürü teşekkür etti.

Fotoğraf / Erkan Kurul

Fotoğraf / Erkan Kurul

Sunum yapanlar arasında olan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi Osman Çağlar Ekiz sempozyum sonundaki görüşleri ise şu şekilde; “İkincisi düzenlenen Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Öğrenci Sempozyumu gerek bilimsel gerekse sosyal açıdan herkesin paylaşımlarda bulunduğu güzel bir organizasyondu. Dikkat çeken ve besleyici sunumlar bir o kadar sunumcuları zorlayan sorularla hareketli ve eğlenceliydi. Bu tür organizasyonlar bilim insanı adaylarını hazırlarken yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kazandırması, ayrıca ilgili kişilerin yeni bilgiler kazanmasında büyük değer taşır. Umuyorum ki bu sempozyum nice kişilere deneyim kazandıracak ve büyüyerek ilerleyeceği günler görecek.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir