CHP, Soma’da ölü sayısındaki kuşkuların ortadan kalkması için genelge yayınladı

Cumhuriyet Halk Partisi, Manisa’nın Soma ilçesinde kayıplarını arayan aileler ve yakınları ile ölü sayısındaki tartışmaları dikkate alarak genelge yayınladı.  

CHP il başkanlıklarına genelge yollayarak,  il ve ilçelerde toprağa verilmek üzere gönderilen ölen maden işçilerinin  yakınları ile ilgilenilmesi, her türlü yarımın yapılması , ölen işçilerin isimlerinin genel merkeze gönderilmesi istendi.

Zete’den Hülya Karabağlı’nın haberine göre, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de son açıklamasında, hayatını kaybeden işçi sayısının 301 değil 350 civarında olduğuna dikkat çekti. Çıkarılmayan madenci olmadığını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Bu sayının 350 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü mesela Soma’da bir eve gidiyoruz. ‘Bu evin de cenazesi var’ diyorlar. Komşusu diyor ki ‘Cenazelerini aldılar, Bartın’a gömmeye gittiler’ diyor. Ama ne Manisa ne Bartın ve Zonguldak listesinde çıkmıyor ismi. Bir köyde yaptığımız bir taziyede ölen işçinin isminin listede olmadığı tespit edildi. Ayrıca ölmüş gömülmüş görünüyor ama listede yok.”

İsimleri tam olarak kesinleştirmeden şu aşamada açıklamak istemediklerini belirten Özel, “İl, ilçe ve belde teşkilatlarının Soma’da hayatını kaybedip defnedilen işçileri tespit etmeleri için çalışma yapıyoruz. Tam kesinlik kazandıktan sonra birkaç gün içinde genel merkez aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız” demişti.

CHP, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla geniş bir milletvekili ve örgüt kadrosuyla Soma’da bulunuyor. Genel başkan yardımcılarından milletvekillerine kadar dönüşümlü görev yapılıyor. Her eve giriliyor ve notlar alınıyor. Cenazelerin göndeildiği diğer il ve ilçelerde de milletvekillleri çalışıyor.

Tüm bu çalışmaların ardından geniş bir Soma raporu hazırlanacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.