Çalışma Hayatında Kalitenin Düşürülmesi Verimlilik Olabilir Mi?

İşte yine sadece bizim ülkemize has olan; kavramlara kişilerin kendi işlerine geldiği gibi yeni anlamlar yüklediği bir durum. Geçtiğimiz günlerde yaşanan feci olay sonrasında gündeme yeniden geldi verimlilik kavramı.

arzumakale

Arzu Karaaraslan /Mardin
Dağ Medya Ekonomi yazarı 

Sözde verimliliğin arttırılmasına çalışılıyormuş Soma’daki maden ocağında. Ders kitaplarında yazan bu kavramı tekrar tekrar hatırlamaya çalışıyorum, yurt dışındaki örneklerini, bu konuda aldığım derslerdeki hocaların cümlelerini…

Ve maden ocağında sözde verimlilik arttırmaya yönelik yapılanlar ile verimlilik kavramını yan yana getiremiyorum.

9E4_madenci-nin-cocuklari

Peki, nedir verimlilik?

Nitel ve nicel üretimin kullanılan kaynaklara oranı olarak tanımlanan verimlilik, aslında niteliği geliştiren önemli araçlardan biri. Pek çok şeyi içeriyor verimlilik; çalışma performansı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini kapsadığı gibi. Yani çalışanları çok çalıştırmak ve onları yormak değil, salt üretim miktarını ölçen bir ölçüt değil, karlılığı ölçmez ve kesinlikle kalite ile aynı şeyi ifade etmez.

O zaman neden en iyi okullardan mezun yöneticiler, sektörlerinin lideri olarak bilinen işletmeler verimlilik adı altında çalışan hayatını da tehlikeye atan faaliyetleri gerçekleştirmekten kaçınmıyor? Burada yine her şeyde olduğu gibi devreye işin kolayına kaçmak giriyor.

İnsanların yaşam standartlarını arttırmaya yönelik çabalamamız gerekirken; verimlilik, kârlılık ve rekabetçilik adı atında ucuz ve yenilikten uzak yöntemleri tercih ediyoruz maalesef. Oysa tüm bu kavramları da içine alacak şekilde üretme potansiyelimiz var. En büyük sorunumuz kalkınmayı salt büyüme olarak nitelendiren zihniyet…  

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir