‘Soma madeninde çalışan 780 kişinin ihtiyacı için yaklaşık 20 adet kaçış odası bulunması gerekiyordu. ‘

Dünyada sadece Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerin yönetmeliklerinde bulunmayan ‘Rescue Chamber’ yani kaçış veya yaşam odası ne yazık ki Türkiye’de de zorunlu olmadığı için bir çok maden ocaklarında kurulmuyor. Yaşanan kazalarda işçi ölümlerinin nedenleri arasında gösteriliyor.

2014-05-15 10-20-35 Ekran görüntüsü

Kaçış odaları 30 gün yaşanacak şekilde tasarlanıyor ve içinde gıda maddeleri de bulunuyor. Bunlar arasında su, yiyecek, oksijen, sağlık çantaları ve telefon gibi hayati ihtiyaçlar mevcut oluyor.

Kaçış odalarına ilişkin en yakın örnek ise dört yıl önce yerin 700 metre altında mahsur kalan 80 gün sonra sağ olarak kurtarılan 33 Şilili işçi.

Kaçış odalarının maliyeti ve kapasitesi nedir?

*12 ila 40 kişi arasında değişiyor. 12 kişilik kaçış odalarının fiyatı 80 bin dolardan (160 bin TL)

*Yaygın olarak kullanılan 40 kişilik odaların fiyatı ise 200 ila 250 bin dolar (400-500 bin TL) arasında

*Soma madeninde çalışan 780 kişinin ihtiyacı için ise yaklaşık 20 adet kaçış odası bulunması gerekiyordu. Bunun işletmeye olan maliyeti ise 5 milyon dolar (10 milyon TL) civarında bulunuyor.

Kaçış odaları dünyada pek çok ülkenin madenciliğe yönelik yönetmeliklerine de girmiş durumda. Pakistan ve Afganistan’da kaçış odası yönetmeliği yok. Türkiye de yönetmeliği olmayan ülkeler arasında.

Türkiye’ye kaçış odaları ithal eden şirketlerin yöneticilerinden Hürriyet’in aldığı bilgiye göre, şirketlerin hazırladıkları projeler ile ilgili kurumlara ve bakanlıklara sunulmuş.

Türkiye’deki yaklaşık bin maden ocağını kapsayan projede ithal kaçış odaları kullanılacaktı deniyor.

Ancak kaçış odaları için hazırlanan projeler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında kaldığı için projeler de askıya alındı. Öte yandan Türkiye’de kaçış odalarının üretimi gerçekleşmiyor. Şirket yetkilileri bunun sebebi ise Türkiye’de yönetmelik olmamasından dolayı maden ocağı işletmelerinden kaçış odası talebi gelmemesi olarak yorumlanıyor. Soma Holding’in patronu Alp Gürkan’ın, Soma madeninde bir tane olduğunu açıkladığı belirtiliyor.

T24'den  ekran görüntüsü alınmıştır.

T24’den ekran görüntüsü alınmıştır.

 
 
 
 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir