Engellilerin Müzelere Erişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Eylem Yurtsever
Eylem 
Yurtsever
@EylemYurtsever
info@dagmedya.com

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na;

Müzeler kültürüleri anlamak için kullanılan en nesnel kaynaklardır. Kişinin dünyaya olan bakış açısını genişletmek için gereken öğelerin en önemlilerindendir. Kişinin engelli olması; bilgi edinme, dünyaya ait fikir sahibi olabilme hakkını kullanamaması demek değildir, olmamalıdır.

Buna rağmen günümüzde çok az engelli birey müzelere tam olarak erişebilmektedir. Bu raporda engellilerin müzelere erişmesini engelleyen faktörleri ve bu faktörleri en aza indirgeyecek olan çözüm yollarını inceleyeceğiz:

Engel Türlerine göre sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri:

Görme Engellilerin karşılaştıkları sorunlar:

Bir görme engelli işitme ve dokunma duyularını kullanarak çevreyi algılayabildiğinden müzelerdeki eserlerin de görme engellilerin algılayabileceği formatta olması gerekmektedir.

Birçok müzede, görme engellilerin de yararlanabileceği elektronik sesli rehber gibi işitsel mataryeller hali hazırda mevcuttur; ancak güvenlik vb. çok haklı nedenlerle eserler camekanlarda bulunduğundan, görme engelli bireylerin dokunma duyusunu kullanarak eserleri inceleyebilmesi başka bir yolla sağlanmalıdır.

Bu sorunun çözüm önerisi aşağıda verildiği gibidir:

*Eserlerin maketleri alçı, kil, polyester, silikon vb. eserin yapısına en uygun materyalden yapılmalıdır.

*Bu maketler camekanlardaki asıllarına göre eşleşdirilerek etiketlenmeli, bu konuda görevlendirilen rehberlerin eşliğinde görme engellilerin bu eserleri incelemeleri sağlanmalıdır.

*Braille yazı bilen görme engelliler için braille broşürler bulundurulmalıdır.

Not: birkaç müzede bu tür broşürler mevcut olsa da bu müzelerin sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır.

*Görme engelliler için işitsel materyalleri kullanmanın yanında ya da işitsel materyallere alternatif olarak görme engelliler hakkında bilinçlendirilmiş/eğitim verilmiş, sözkonusu müzedeki eserlere vakıf rehberlerin müzelerde bulunması gerekmektedir. Bu rehberler müzelerde yapılan uygulama çalışmalarına görme engellilerin de katılımını sağlayabilecek donanımda olmalıdır. Böylece bir görme engelli birey müzelerin sağladığı tüm imkanlardan yararlanabilir hale gelebilecektir.

Ortopedik Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar:

Ortopedik engellilerin müzelerdeki en temel sorunları müze mekanlarına ulaşamamaktır. Bunun için yapılması gereken en önemli şey, tüm müzelerin mekanlarını Anıtkabir kadar erişilebilir hale getirmektir.

Sonuç:

Bu raporda bilgimizin yettiğince bazı engel gruplarının müzelere erişim konusunda sorunlarını ve bu konuda tespit ettiğimiz çözüm önerilerimizi kısaca açıkladık.. Bu konuda bakanlığının  gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Eylem Yurtsever

13.08.1990′da İzmir’de doğdu. İlkokulu Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda, Liseyi Bornova Mustafa Kemal Lisesi’nde okudu. Lisede ilk olarak yabancı dil bölümünü bir yıl okuduktan sonra elde olmayan bazı aksilikler nedeniyle Türkçe sosyal bölümüne geçti. İlkokulda bir yıl boyunca İzmir Uğur Mumcu tiyatrosunda tiyatro eğitimi aldı. Eğitim alırken tiyatro öğretmeni tarafından yazmaya teşvik edildi. O zamanlar yazdıklarını beğenmediği için yazdıklarını yok ederek liseye kadar yazmaya ara verdi. Liseden itibaren yazdıklarını İnternet sitelerinde yayınlamaya başladı. Liseden bu yana yani 2005′ten 2012′ye kadar altı buçuk yıldır bir roman üzerinde çalışmakta. İlk olarak Ege Üniversitesi Radyo Televizyon sinema bölümünde bir yıl okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı’na geçti. Radyo Televizyon Sinema bölümündeyken bir İnternet radyosu için bir güvercin eğiticisiyle, bir şair ve bir klarnet sanatçısıyla, Gülçiçek Kimya ve Sanayi adlı bir parfüm ve esans fabrikasıyla, körlerin aikido yapamayacağını savunan bir aikido hocasıyla ve ardından körlerin aikidoyu yapabileceklerini savunan bir hocayla röportaj yaparak karşıt görüşleri bir araya getirdi ve bizzat kıyasladı. İzmir’de bir grup görme engelli, bir grup gören öğrenci ile karma olarak Türkiye’de ilk defa bir aikido hocasının desteğiyle aikido öğrenmeye başladı. Uygun bir fırsatta aikido eğitimini sürdürmeyi planlamakta. Üniversite yıllarında engellilerin; otobüslerde durakların seslendirilmesi, ÖSYM sınavlarında sınavların engellilere uyarlanması için bazı sloganlar yazdı ve eylemlerin planlanmasına kendince destek verdi. Engelsiz Erişim Derneği’nin kurucularından biri. Şu günlerde okula bir yıl ara verip memuriyet sınavına girerek Manisa MEB’de memur olarak çalışıyor. Para kazanır kazanmaz çocukluğundan beri istediği şey olan bateri kursuna başladı ve yaklaşık sekiz aydır bateri çalıyor. Yapmaktan hoşlandığı şeyler: Amatörce parfüm yapmak, kitap okumak, yazı yazmak. 2013 Kasım ayında Dağ Medya'ya katıldı. Ve engelliler üzerine yazılar ve röportajlar hazırlamakta.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir