Güncelleniyor| Hayatını kaybeden madenci sayısı 301’e yükseldi

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin Eynez Karanlıkdere Linyit kömür ocağında çıkan yangının ardından 43 saat geçti.

#Sondakika Taner Yıldız: hayatını kaybedenelerin sayısı 299’e yükseldi.

#Sondakika Taner Yıldız: hayatını kaybedenelerin sayısı 298’e yükseldi.İçeride 2-3 işçimize daha ulaşmayı hedefliyoruz.#Soma

15:00 TMMOB, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında soruşturma açtıklarını açıkladı. #KaderDeğilKatliam

#SomaHolding basın açıklaması yapıyor: “Ana merkezde 1 tane yaşam odamız var” #soma

10:36

Soma Holding’den 4 gün sonra açıklama: Hiçbir ihmalimiz yok  pic.twitter.com/zX63NWOuCP

#Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı #AlpGürkan: Elde ettiğim gelirleri standartların yükseltmesine harcadım.49 senelik madenci olarak yaşanan kazayı anlamakta zorlanıyorum.Bunların babalarının büyük çoğunluğu benim yanımda çalışmış insanlar. (Ağlıyor)

10:00

#Soma – Enerji Bakanı: İçeride maksimum 18 işçinin kaldığını düşünüyoruz. Toplamda 301 ya da 302 işçimiz hayatını kaybeti diyebiliriz. Enerji Bakanı Yıldız, “İçeride en fazla 18 işçi var. 284 kayıp var. Toplamda 299-300-302 işçi kardeşimizi kaybetmiş olarak burayı kapatırız” dedi.


Taner Yıldız’dan 00.45 itibariyle yeni açıklamalar: Çalışmalar devam ediyor, 3 ayrı grup ile. Karbonmonoksit azaldıkça çalışmak kolaylaşıyor

21:00

Madende İş Cinayetleri Nasıl Önlenir?

Maden Mühendisi Torun, madenciliğin kamu eliyle yapılmasını, denetim sistemi için bağımsız ve nitelikli uzmanların olmasını ve işçilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

* Madencilikte taşeronlaşma ve özelleştirme acilen durdurmalı.

* Üretim kamu eliyle sağlanmalı.

* İşçilerin çalışma koşulları; yani maaşları, çalışma saatleri iyileştirilmeli.

* Madenlerdeki iç (işverenin denetimi) ve dış (kamu denetimi) denetimi sağlayan uzmanlar maaşlarını işverenden almamalı.

* Denetim için bağımsız bir fon kurulmalı.

* Denetçiler bağımsız ve nitelikli olmalı. Sayıları çoğaltılmalı.

* Erken uyarı sistemi geliştirilmeli, koruma odaları yaygınlaştırılmalı.

(Bianet)

20:15

Enerji Bakanı: Can kaybı 283’e yükseldi.  Madendeki yangın önemli ölçüde sönümlendi ama sönmedi


19:00

Soma’da yangın söndürüldü, ekipler işçileri çıkarmak için madene girdi

15:53

İzmir’de Soma’daki iş cinayeti için iş bırakma ve protesto yürüyüşü yapanlara polis bibare gazıyla müdahale etti, DİSK Başkanı Beko fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İstanbul’daki yürüyüş de engellendi.

İzmir’de Soma’daki iş cinayetini protesto eylemine polis saldırdı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko gazdan fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Sendikaların iş bırakma çağrısı doğrultusunda bugün kentteki Basmane meydanında toplanan binlerce işçiye polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.


Saat 14:20 Cumhurbaşkanı Gül Soma’da: Çok büyük bir facia ile karşı karşıyayız.

Saat 13.47 Arama-kurtarma çalışmaları yeniden başladı. Çalışmalar karbonmonoksit gazının tahliye edildiği taraftan yapılıyor.

Saat 13.30 Cumhurbaşkanı Gül, alana ulaştı.

Saat 12.05 Cumhurbaşkanı Gül ve TBMM Başkanı Çiçek, uçakla Ankara’dan Manisa’nın Akhisar ilçesine indi ardından makam araçlarıyla Soma’daki madenden yaralı kurtarılanların tedavi gördüğü Akhisar Devlet Hastanesine geldi.

Saat 11.20 Milliyet’te yer alan habere göre elektriklerin kesilmesi ile birlikte yerin altından çıkan su da tahliye edilemediği için madenin içini su basıyor.

Saat 11.00 Maden ocağında tekrar yangın çıktı. Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam edemiyor. Karbonmonoksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.

SON DAKİKA: #DİSK genel başkanı hastaneye kaldırıldı! #KaniBeko

12:53

Soma’da hayatını kaybedenlerin sayısı 282’ye yükseldi 


Ölen madenci sayısı 274, 196 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi

21:30

Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Başbakan Erdoğan’ı Soma’da protesto eden göstereciye tekme attığı belirtiliyor. Başbakanlık’tan iddia ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Yerkel’e Twitter üzerinden tepki gösteriyor.

21:00

Soma maden faciasıyla ilgili Beyaz Saray bir taziye mesajı yayınladı ve “Dualarımız Türkiye ile” dendi. Açıklamada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı dileniyor ve içeride mahsur kalan madencilerin sağ kurtulması dilekleri iletiliyor.

Açıklama şöyle devam ediyor: “Türkiye uzun süredir ABD’nin yakın bir dostu ve müttefiki. Gerekli olduğu takdirde Türkiye’ye her konuda yardıma hazırız. Bu trajedi karşısında Türkiye’nin yanında durmaya devam edeceğiz.”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Soma’da yaşanan maden faciasından 27 saat sonra Ankara’da bir basın açıklaması yaptı.

Soma’ya neden gitmediğini açıklayan Çelik, bakanlık yetkililerinin orada olduğunu kendisinin de gitmesi gerektiğini ancak bir sağlık sorunu nedeniyle Ankara’dan ayrılmadığını söyledi.

Bakan Çelik madende kayıt dışı çalışan olduğuna dair kendilerine bir bilgi ulaşmadığını söylerken, madende 15 yaşında bir çocuğun çalıştırıldığı iddiası ile ilgili olarak “Bu delikanlının 19 yaşında olduğunu tespit ettik” dedi.

Çelik, istifa edip etmeyeceğine ilişkin sorulara, sağlık nedeniyle Soma’ya gidemediği yanıtı vermekle yetindi.


Bakan Yıldız, ölen madenci sayısı 245 oldu

17:18

Soma’daki madenin sahibi olan Soma Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan Radikal gazetesinden Fatih Yağmur’a konuştu. Gürkan, trafoda kalitesiz malzeme kullanıldığı iddiaları için “Tamamen yalandır” dedi.

İş güvenliği denetimi sırasında gereken önlemlerin alındığı ancak daha sonra alınmadığı iddialarına yanıt veren Gürkan, “Bunların hepsi tevatür” dedi. Madenin her sene iki kez denetimden geçtiğini söyleyen işadamı, müfettişlerin her denetimde iş yeri için “1. Sınıf” raporu verdiğini söyledi. Gürkan “. İş güvenliği müfettişlerinin söylediğine mi inanacaksınız, başka birinin söylediklerine mi?” diye konuştu.

Madende çocuk işçi çalıştırıldığı iddiaları için de Gürkan “söz konusu değil” diyerek, işyerinin sendikalı olduğunu, sendikalı iş yerinde çocukların çalışamayacağını söyledi.


17:00

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Soma’da yaşananların ardından madene giderek bir rapor hazırladı. Şubenin internet sitesinde yer alan raporda EMO, tesiste çalışan elektrik, makine ve maden mühendisleri ve maden işçileri ile konuşarak madende kömür yangını ve yangından kaynaklanan kısmi bir göçük olduğunu söyledi. Taze hava sağlayan fanların etkisi ile dumanın yayıldığını söyleyen oda, fanların çalışma yönlerinin uzun süre sonra değiştirildiğini bu arada birçok kişinin dumandan etkilendiğini söyledi. EMO, yangının elektrik kaynaklı olmadığı kanaatinde.

16:00

Erdoğan Soma’da: Ölü sayısı 238’e yükseldi

14:50

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi yasa boğan maden faciasının yaşandığı Soma’ya gitti. Burada gazetecilere kısa bir açıklama yapan Tayyip Erdoğan, faciada ölü sayısının 232’ye ulaştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, yüzlerce işçinin mahsur kaldığı maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesine gitti.

Erdoğan, maden ocağının yakınında bulunan işçi aileleriyle konuşarak sabır telkininde bulundu.

Kısa bir açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan, faciada hayatını kaybeden madencilerinin sayısının 232’ye çıktığını söyledi.


Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında 787 işçi çalışırken trafonun patlaması sonucunda işçiler yerin 200 metre altında mahsur kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısını en az 201 olarak açıkladı.

Yıldız, 363 işçinin madenden tahliye edildiğini, dördü ağır 80 işçinin ise yaralandığını söyledi. Yıldız, “İlerleyen saatlerde sıkıntımız büyüyebilir” dedi. Yıldız, hayatını kaybedenlerin grizu patlaması sonucu değil, karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldüğünü ifade etti.

Öğlen saatlerinde meydana gelen trafo patlaması nedeniyle Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait madende elektrikler kesildi ve maden asansörleri ile havalandırma sistemleri devre dışı kaldı.

BBC Türkçe’ye bilgi veren Maden-İş sendikası Ege Bölgesi Başkanı Tamer Küçükgencay “Maalesef madenin bazı bölümlerinden ümit kesildi. Bazı bölümler için ise hala ümidimiz var. Çalışmalar 5 kilometrelik bir alana yayılmış şekilde devam ediyor” dedi.

Madenden işçilerin tahliyesine ise devam ediliyor. Yaralı işçiler, ambulanslarla bölgedeki hastanelere taşınıyor.

Facianın meydana gelmesinin hemen ardından bölgedeki maden ocaklarının arama-kurtarma birimleri madene sevkedildi ve yeraltına temiz hava pompalaması başlatıldı.

Çok sayıda işçi yakını ise, maden ocağına ve Soma Devlet Hastanesi’ne akın etti.

Maden ocağında çıkarılan her işçi alkışlarla karşılanırken, hastane önünde polisin barikat kurduğu belirtildi.

‘Sıkıntı büyük olabilir’

Bölgeye hareket eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, Balıkesir’den Soma’ya giderken Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Sıkını büyük olabilir” demişti.

Maden ocağının sahibi şirketten yapılan açıklamada ise, “Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir” dendi.

BBC Türkçe’ye bilgi veren Akut Manisa Ekip Lideri Hakan Özcan, durumun artık çok parlak olmadığını ifade etti.

“Bölgeye ilk geldiğimizde umutlanmıştık. 5 dakikada bir madenden işçi çıkıyordu. Ancak şimdi bunu göremiyoruz. Ben de içeriden yeni çıktım. Maalesef durum çok parlak değil” diyen Özcan, madendeki yangının ise büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Siyasilerin programı değişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Soma’da meydana gelen maden faciası nedeniyle Arnavutluk ziyaretini erteledi ve Başbakan’ın Çarşamba günü Soma’ya gideceği açıklandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Öarşamba günü düzenlenecek olan Merkezi Yürütme Kurulu toplantısını iptal ederek saat 12:00’de Soma’ya hareket edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, Manisa Valisi ile görüşerek, mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesini istedi.

Maden denetimi

Kazanın ardından Çalışma Bakanlığı yazılı basın açıklaması yaparak söz konusu madenin 2012 ve 2013’te 2’şer kez, Mart 2014’te ise bir kez denetlendiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında “Yapılan denetimler sonucunda mevzuata aykırı bir duruma rastlanmamıştır” denildi.

Soma’daki maden faciasından 20 gün önce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bölgedeki madenlerin durumunu Meclis gündemine taşımıştı ve madenlerdeki güvenliğin denetlenmesi için önerge vermişti.

Ancak Özel’İn önergesi Meclis’te reddedilmişti.

Kürsüde elinde baretle milletvekillerine seslenen Özel, “Biz milletvekili olarak madenci cenazesine gitmekten bıktık” demişti.

(BBCTÜRKÇE)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir