Kadir Has Üniversitesi ve Dağ Medya işbirliğinde verilen 14 haftalık Veri Gazeteciliği dersleri başarıyla son buldu

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 2013-2014 Bahar Dönemi Eğitim programı kapsamında Pınar Dağ tarafından verilen 14 haftalık Veri Gazeteciliği dersleri  öğrencilerin grup ve solo olmak üzere yaptıkları 11 proje ile son buldu. 

Veri Gazeteciliği eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilere  Dağ Medya Veri Gazeteciliği 2014 sertifikaları verildi.  Amerika ve Avrupa’dan veri uzmanıiletişim profesörü ve veri gazetecilerinin katkı sağladığı eğitimler Türkiye’de ilk kez düzenlendi.

Kadir Has Üniversitesi ve Dağ Medya işbirliği Veri Gazeteciliği eğitim süreci  2014- 2015 yeni eğitim döneminde de yeni öğrencilerle kapsamlı bir şekilde devam edecek. 

Kadir Has Üniversitesi - Veri Gazeteciliği Dersi -2014 Sol üst-Muaz Güneş, Gürel Gür, Vedat Türkan, Kerem Aysan, Giray Kara, Berkin Akkocaoğlu- Sol alt Pınar Dağ, Meltem Boyacı, Saliha Yiğit

Kadir Has Üniversitesi – Dağ Medya / Veri Gazeteciliği Dersi -2013- 201  Sol üst-Muaz Güneş, Gürel Gür, Vedat Türkan, Kerem Aysan, Giray Kara, Berkin Akkocaoğlu // Sol alt Pınar Dağ, Meltem Boyacı, Saliha Yiğit      Fotoğraf: Yasin Can Akmehmet

14 hafta boyunca Veri Gazeteciliği’nin tarihi, dünya örnekleri, nasıl başladığı, hangi araçların kullanıldığı, verilerin dünya üzerindeki veri birimi olan haber odalarında (GuardianThe Newyork TimesProPublicaBbcLa Nacion vb.) nasıl kullanıldığı, sunulduğu, tasarlandığı ve görüldüğü üzerinde duruldu.

Veriye dayalı gazeteciliğin neden günümüzde önemli olduğu, veri analizinin medyacılar için gerekliliği, medya endüstrisinde verinin nerede durduğu, büyük verilerin nasıl, hangi yazılımlar ve tekniklerle temizlendiği, web araçları Google Fusion TablesOpen RefineHaritalar vb. gibi hazır yazılımlara verinin nasıl entegre edileceği, üretilen her projede açık kaynak olan ya da olmayan verinin nasıl ve nereden toplandığı, veri kümeleri ve konularının nasıl belirleneceğine dair geniş bir eğitim programını kapsadı.

Eğitimin sonunda Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümü öğrencileri  2014 Dağ Medya Veri Gazeteciliği sertifikası almaya hak kazandı. Eğitim programında Dağ Medya’nın türkçeye kazandıracağı Data Journalism Hand BookGetting Started with Data Journalism kitabı ile Data Journalism Heist  kaynakça olarak kullanıldı. 

Dağ Medya Veri Gazeteciliği 2014 -Sertifika -Fotoğraf: Giray Kara

Dağ Medya Veri Gazeteciliği 2014 -Sertifika -Fotoğraf: Giray Kara

Eğitimin  sonrası bu alanda ilerlemek ve kendini geliştirmek isteyen tüm öğrenciler Dağ Medya’nın yaz döneminden itibaren tam zamanlı olarak Veri Gazeteciliği üzerine sürdürmeyi planladığı kurumsal faaliyetlerinin içinde  proje üretme ve çalışmalarını sürdürme olanağı bulacak.

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü-Veri Gazeteciliği Dersi

Kadir Has Üniversitesi -Dağ Medya (Pınar Dağ)    Yeni Medya Bölümü-Veri Gazeteciliği Dersi- 2014

Öğrenci projeleri, yazıları, Veri Gazeteciliği eğitim programı ve Dağ Medya yayını olan www.verigazeteciligi.com sitesini ziyaret etmek için  tıkla..    Pınar Dağ tarafından hazırlanan Syllabus için tıkla

www.verigazeteciligi.com

www.verigazeteciligi.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Dağ Medyaveri ekibine Veri Gazeteciliği projeleriyle Berkin Akkocaoğlu katıldı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir