Ali İsmail Korkmaz Davası|Dava 14 Temmuz 2014’e ertelendi

‪#‎AliİsmailKorkmaz‬ davası 14 Temmuz 2014’e bırakıldı. Eskişehir’de Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın sanıklarının yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün saat 10’da başladı. 

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma saat 10.00’da Yeni Adliye Binası Zemin Kat Konferans Salonu’nda süren davada Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili Kayseri’de görülen davada tanık ifadelerine geçildi. Tanıklar, şahit oldukları dövülme olayını anlatıyor.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü saat 07.00’den itibaren duruşma sonlanıncaya kadar, Kocasinan Bulvarı Sümer Üstgeçit Köprüden itibaren, Erkilet Bulvarı, Kaldırım Caddesi ve Barış Manço Caddelerinin kesiştiği ışıklı kavşak arası araç  trafiğine kapadı.

ali_ismail_korkmaz_babas

Ali İsmail Korkmaz ile ilgili Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında, olayın gerçekleştiği sokakta oturan üç kardeş de ifade verdi.

Korkmaz’ın dövülmesine şahit olan Fatih Kırbaş, Sefa ve Osman Kırbaş da bugünkü ikinci duruşmada olayı anlattı.

Üç kardeş de olay günü sekiz on kişilik gaz maskesi, sopa ve telsiz olan bir grubun önce fırııncının önünde bekleyen esnafı dövdüğünü, ardından sokağa pusu kurduklarını ve sanık fırıncı İsmail Koyuncu’nun da içinde olduğu kişilerle sokağa girenleri durdurup darp ettiklerini anlattı.

Fatih Kırbaş: Pusu kurdular

Korkmaz’ın dövüldüğü sokaktaki fırının karşısında oturan Fatih Kırbaş evinden gördüklerini şöyle anlattı:

“Olaylar Haziran’ın ikinci günü pazar gecesi oldu. 23:00 sıralarında adını daha sonra öğrendiğim Serkan Kavak adlı vatandaş sokağa geldi. Daha önceden tanımıyordum. Vatandaşları önce geçirmedi, elinde odunla gelmişti.”

“Sekiz on kişilik ellerinde telsiz, sopa, gaz maskesi olan grup Kurtuluş pazarı tarafından sokağa girdi. Fırının önünde bekleyenleri darp etti. Sanırım içlerinden sadece fırıncıyı darp etmediler.”

“Saat 24.00 sularında sekiz on kişilik grup Beşik Otel karşısındaki sıralı araçların aralarında ve binaların kapı boşluklarına sıralanarak pusu kurdu.

“Çevirebildiklerini çevirdiler. Bazıları bir iki darp alıp kaçtı, bazıları kaçamadı, sokağın içine soktular. Sokakta darp edilen eylemciler kaçmaya çalıştı.”

“Başım, başım diye uzaklaştı”

“Biri pasajın karşısında düştü. Sekiz on kişilik grup onu darp etti. O yerden kalkamadan çevik kuvvet geldi, onlar da bir daha darp etti.” 

“Pusuya yatan grup ‘çevirin’ diye seslendi. Fırıncı, 18-20 yaşlarında bir genç ve bir kişi daha sokağa çıktı, gelen birini çevirdiler. Sağdaki çelme takmaya çalıştı, diğeri dengesini kaybettirdi, fırıncı da yakalamaya çalıştı, o kişi (Ali İsmail) kepenge çarparak düştü.”

“Yere düşen şahıs can havliyle bir iki küfür sarfetti. Fırıncı, yanında çalıştığını düşündüğüm kişi ve bir kaç da sivil polis bunu duyunca yerde yatan şahsa yöneldi.”

“Güçlükle kalkmıştı, ‘başım, başım’ diye bağırarak uzaklaştı. Bu kişinin Ali İsmail olduğunu öğrendim.”

Sefa Kırbaş: Esnaf deyince bıraktılar

Kardeşi Sefa Kırbaş da şunları anlattı:

“Kardeşlerim Fatih ve Osman’la sokağı izlemeye başladık. Serkan Kavak sokağa geldi Harman ekmek fırını sahibi İsmail Koyuncu ile konuştular. ‘Sopayla burada ne işin var’ dedi İsmail Koyuncu. ‘Bir gün öncesinden bebeğim gazdan etkilendi, o yüzden buraya geldim, göstericileri döveceğim, sokağın başbakanı benim’ dedi.”

“Yoldan geçenleri sokağa sokmamaya çalışıyordu. Armaks mağazasının alarmı ötmüş, mağaza sahibi oğulları bakmaya gelmiş. Sekiz, on kişilik sopalı, gaz maskeli, telsizli grup onları da darp etti. Fırının sahibi ‘Bizden onlar, esnaf’ dedi. Vurmayı kestiler.”

“Sokakta gezinmeye başladı sekiz on kişilik bu grup. Bilgisayardan görüntülere bakmaya başladılar. Bu grup Beşik Otel tarafına gidip arabaların arkasına pustular.”

“Yunus Emre Caddesi’ndeki TOMA göstericileri püskürtünce Tabakhane’ye kaçanlar oldu, üç-dört kişi sokağa girdi.”

“Birkaçını dövdüler. O karmaşada fırıncı, yanında bir kişi, sanırım yanında çalışandı yakalamaya çalıştılar sokağa girenleri. Sonradan Ali İsmail olduğunu öğrendiğim kişi mağazalar tarafına kaçtı.”

“Pencereyi açıp bakınca şahsı yerde gördüm. Hareketsiz yattı biraz, dayağın etkisiyle küfretti sonra. Karşı taraftan biri çok sinirli şekilde geldi, hamle yaptı ve kafasına tekmeyle vurdu. Nasıl uzaklaştığını görmedim.”

“Serkan Kavak’ı görme olayında görmedim ama sonrasında sokaktaydı.”

Sefa Kırbaş, Fırıncı İsmail Koyuncu’yu teşhis etti.Fırıncının yanındaki kişinin sanık Ebubekir Harlar’a benzediğini söyledi.

Osman Kırbaş da kardeşlerinin ifadesine benzer ifadelerle olayı anlatı. (AS)-Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir