Arkeolog İstihdam Platformu: “Arkeolog istihdamındaki engelleri kaldırın hem arkeologlara hem de evrensel mirasa sahip çıkın.”

Arkeolog İstihdam Platformu 5 Mayıs 2014, saat 14.00’da, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Opera ana binasının önünde basın açıklaması yaptı. Eylem Ankara, Diyarbakır, Aydın, İstanbul, Antalya ve Konya’dan gelen yaklaşık 60-70 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

zuhal tuzcuuu

Kadıköy / Arkeoloji Yazarı Zuhal Tuzcu
@zuhaltuzcuu / info@dagmedya.com

aip 1

Platform basın açıklamasında, “Arkeolog istihdamındaki engelleri kaldırın hem arkeologlara hem de evrensel mirasa sahip çıkın.” çağrısında bulundu. Toplanma amaçları arkeologların istihdam sorunu ve çözümleri olan platform üyeleri atanan arkeolog sayısının %1’in altında olduğunu vurgulayıp, karşılaşılan sorunların yanında çözümlerinin de mevcut olduğuna dikkat çekti.

 aip 2

Ve arkeologların kim oldukları şu sözlerle açıklandı: “Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Sesimizi duyun artık. Kaldırın önümüzdeki engelleri hem bize hem de evrensel mirasa sahip çıkın. Bizler ne çanak çömlekçiyiz ne de mezarcıyız. Biz arkeologlar filmlerde gördüğünüz İndiana Jones da değiliz. Mumya hiç değiliz. Bizler meslek aşkıyla işini yapmak isteyen dünya kültür mirasının yegâne sahibi ve koruyucusu olan meslek grubuyuz.

aip 3

 Basın açıklamasında son olarak arkeologların istihdam edileceği kurum ve kuruluşlar belirtilerek eylem son buldu.

 Basın açıklamasını okumak için tıklayınız.

Binnur Çelebi (Arkeolog İstihdam Platform Sözcüsü) 5 Mayıs 2014 günü gerçekleşen eylem sürecini ise şöyle anlatıyor:Sabah Meşrutiyet Caddesindeki Simit Kafe’de buluşup önce sanaldaki tanışıklığımızı gerçeğe dönüştürdük. Kırk yıllık ahbap gibiydik hiç yabancılık çekmedik.

aip 4

Ardından eyleme hazırlık başladı. Bütün engellerimize bir de hava muhalefeti eklendi. Yağmur inadına bardaktan boşanırcasına yağıyordu. Grup olarak Kızılay’dan Opera’ya kadar yağmurun altında sloganlarımızı ata ata yürüdük. Polis müdürü bizi arayarak yağmurdan eylemi iptal edip etmeyeceğimizi sordu. Güldüm. “Biz arkeologlar zor şartlara alışkınız, yağmur, kar, çamur bizi engellemez. Yoldayız ve geliyoruz.” dedim. Ancak, basın mensupları bizi yanlış yerde beklemeye koyulmuş. Haberimiz olduğunda geç kalmıştık. Kaç kişi bizi göremeyince geri gitti bilemiyoruz. Her şeye rağmen Gazi Üniversitesi’nden, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden genç meslektaşlarımız, Kültür Sanat Sen’den derneğimizin emektarı Naci Toy abimiz destek için aramızdaydı. Benim eski sendika ve mühendisler odasından Ahmet Eniş ve Metin Tatar adlı dostlarımın bu eylemin başından sonuna kadar olan her türlü destekleri beni fazlasıyla onurlandırdı. Ayrıca, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden ve müzelerden hiçbir arkadaşımız bize desteğe gelmezken sanat tarihçilerin başkan yardımcısı Tekin Süllü arkadaşımızın destek için aramızda olması birlik ve beraberliğimiz açısından çok sevindirici bir gelişmeydi. Artık federasyon olmanın yolunu açtık diyebilirim.

aip 5

Nihayetinde bana kalırsa 60-70 kişilik bir katılımla yağmurun altında slogan atmaktan kısılan çatallı sesimle basın açıklamasını okuyup sloganlarımız eşliğinde Kızılay’a kadar yürüdük. Meslektaşlarımın coşkusuna ve heyecanına diyecek yoktu. Sonrasında Jeologlar Odasının lokalinde bize göre muhteşem geçen günün başarısını hep beraber sırılsıklam olmuş bir halde, halimizden şikayet etmeden neşe içerisinde kutladık. Umudumuza umutlar katarak Ankara dışından gelenleri uğurlayarak huzur içerisinde eve döndüm.

Gücümüz ve birlikteliğimiz çığ gibi büyüyor. Bu eylem biz arkeologların ne kadar güçlü ve kararlı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. 2014 yılı biz arkeologların yılı olacak.

Ahmet Kürkçü ve Binnur Çelebi

Ahmet Kürkçü ve Binnur Çelebi

Eyleme katılanlar arasında olan arkeoloji öğrencisi Ahmet Kürkçü de düşüncelerini şöyle aktardı:Öncelikle şunu söylemeliyim ki ülkemiz kültürel miras ve tarihi bulun

tular açısından oldukça zengindir. Sayısız farklı medeniyet ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış, bu coğrafyada ele geçen buluntu grupları bize bu medeniyet ve uygarlıklar hakkında tarihe ışık tutan çok önemli bilgiler vermiştir. Ülkemizde ne yazık ki arkeoloji bilimine yeteri kadar önem verilmemiş, kültürel varlıklarımız yıllardır göz ardı edilmiştir. Mesleğini yapmak isteyen binlerce mezun arkeoloğa istihdam sahası yaratılamamış, böylelikle 4 yıllık lisans programını tamamlamış binlerce arkeolog farklı mesleklere yönelmek zorunda kalmıştır.

aip 7

Ülkemizde son yıllarda kaçak kazılar gittikçe artmış, kültürel miraslarımız defineciler ve antikacılar tarafından büyük tahribata uğratılmıştır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen her yıl gittikçe artan kontenjan sayısı ile de okullarda tam anlamıyla donanımlı arkeolog yetiştirilmesinin önüne engel koyulmuştur. Türkiye’de neredeyse her üniversitede arkeoloji bölümleri açılmıştır. Yeni açılan arkeoloji bölümleri memnuniyetle karşılanmış, ancak devlet nezdinde yapılan arkeolog sayısının oldukça az olması nedeniyle açılan bu bölümler bizi büyük bir endişeye sürüklemiştir.

aip 8

Türkiye arkeolojisi günümüzde oldukça ileri seviyede olmasına rağmen büyük bir istek ve özveriyle çalışan nitelikli arkeologların emekleri yok sayılmış, okullarını umutla bitiren binlerce arkeolog hayat kırıklığına uğratılmıştır. Her yıl binlerce mezun veren arkeoloji bölümlerinden KPSS sınavında canla başla mücadele eden 3-5 kişi mesleğini yapma fırsatı bulmuş, geri kalan binlerce kişi ise ya işsiz kalmış ya da bahsettiğim gibi farklı meslek gruplarına yönelmek zorunda kalmıştır. Sonuç olarak KPSS sınavına giren on binlerce arkeoloğun yalnızca %1 gibi komik bir rakamı devlet kanadında istihdam görmüştür. Arkeologların hak ettiği kadro sayısı elbette bu değildir ve olmamalıdır.

aip 9

Arkeologlara istihdam sahası yaratmak için birçok öneriler sunulmuştur. Öncelikle müzelerde kültürel mirasımızın daha iyi korunması ve incelenmesi için bu kuruma atanan arkeolog sayısı kesinlikle arttırılmalıdır. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda, turizm sektöründe, yerel yönetimler ve merkezi idarelerde arkeologlara yeni kadrolar açılmalıdır. Arkeolojik araştırma enstitülerinin kurulması desteklenmelidir. En nihayetinde bizlerin kadro istihdam ölçeği sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı olmamalıdır. Her belediye bünyesinde en az 1 arkeolog barındırmalı, inşaat temellerinde, kanalizasyon işleri, kanal açma gibi kazılarda kültürel miraslarımızın akıbeti kepçe başındakilerin elinde olmamalıdır. Son olarak içinde bulunduğumuz bu yılda Türkiye’de arkeoloji biliminin hak ettiği yere gelmesi için gerekli mercilerden istihdam sorununu çözmesini büyük bir kararlılıkla bekliyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir