OECD İyi Yaşam Endeksi Raporu| 36 sanayileşmiş ülke içinde en mutlu ülke Avustralya, en mutsuz ülke Türkiye

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 36 sanayileşmiş ülke içinde 11 farklı kriteri  gelir, sağlık, eğitim, çevre, seçime katılım, güvenlik ve hayattan memnuniyet gibi dikkate alarak ‘mutluluk ligi’ sıralaması hazırdı

2014-05-07 13-13-44 Ekran görüntüsü

OECD interaktiv harita görüntüsü

36 sanayileşmiş ülke içinde en mutlu ülkenin Avustralya, en mutsuz olanın ise Türkiye olduğu belirtiliyor. Gelirin,sağlık, eğitim, çevre, seçime katılım, güvenlik ve hayattan memnuniyet gibi çok çeşit kriterleri dikkate alarak hazırlanan listede ilk 3 sırada Avustralya, Norveç İsveç yer alırken en sonda Yunanistan, Meksika, Türkiye yer alıyor.

Erkek ve Kadın’ın Türkiye’de kıyaslamaları grafiği

2014-05-07 12-53-18 Ekran görüntüsü

OECD Ekran Görüntüsü

60 bin kişinin katıldığı çalışmada mutluluğu belirleyen en önemli 3 kriter hayattan memnuniyet, sağlık ve eğitim olarak öne çıktı. OECD raporunda, Türkiye’nin gelir, barınma, hayattan memnuniyet ve iş – özel yaşam dengesi gibi konularda sıkıntı yaşadığı ancak şartların son 20 yıldaki ilerlediği kaydedildi.

OECD’de ortalama gelir 24 bin dolar, ortalama istihdam ise yüzde 65. Avustralyalıların yüzde 82’si ortalama bir günde yaşadıkları olumlu duyguların olumsuzlardan fazla olduğunu söylüyor. Bu oranın OECD ortalaması yüzde 76. Sonuncu olan Türkiye’de ise 2014’te kişi başı gelirin 11 bin doları aşması bekleniyor. Ülkede istihdam oranı yüzde 49. Halkın yüzde 61’i ortalama bir günde yaşadıkları olumlu duyguların olumsuzlardan fazla olduğunu söylüyor.

2014-05-07 12-55-59 Ekran görüntüsü

OECD Ekran Görüntüsüdür

Raporu indirmek için tıklayınız..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir