Danıştay, Taksim Yayalaştırma Projesinin iptaline karar verdi

Danıştay 6. Dairesi’nin, oy çokluğu ile verdiği kararla Taksim Yayalaştırma Projesi iptal edildi. Böylece yargı ile ilgili süreç tamamlanmış oldu. Gezi Parkı’nı da kapsayan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin büyük bir kısmı tamamlandı, Taksim Meydanı’nda trafik yeni yapılan tünellerle sağlanıyor.

©2013 Berkin Bozdoğan-Taksim Gezi Parkı-Arşiv/Dağ Medya

©2013 Berkin Bozdoğan-Taksim Gezi Parkı-Arşiv/Dağ Medya

Taksim Yayalaştırma Projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin[1] finanse ettiği ve Kalyon İnşaat[2] tarafından inşa edilen ve Taksim Meydanı’nin araç trafiğinden arındırma ve yayaların kullanımına açma ve meydanın yanında bulunan Gezi parkı’na AVM, otel rezidans kullanımı için Topçu Kışlası’nı yeniden inşa etmek üzere hazırlanmış bir projedir. Meydan düzenlemesi biten projenin dayanağı olan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar İstanbul 1. İdare Mahkemesi tarafından 6 Haziran 2013 tarihinde iptal edilmesi dolayısıyla proje de iptal edilmiştir. [3]Ancak Taksimde araç trafiği yer altına alınması tamamlanmış, 13 Eylül 2013 tarihinde Taksim yayalaşmıştır.

Bir yıl içinde projenin tamamlanması hedeflendi. Taksim Meydanı’ndaki trafiğin kısmen yer altına alınması hedefi bağlamında Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise 320 metre uzunluğunda olacak. Bu proje sürecinde 14.315 adet fore kazık çakılacak.[2] Proje tamamlandığında yayalar Taksim Gezi Parkı, AKM, Talimhaneve İstiklal Caddesi arasında trafik kesintisi olmadan yürüyebilecekler. Trafikten arındırılmış tüm alanlarla birlikte meydan yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alana sahip olacaktır.

Ancak proje de yayalaştırma belediye meclisince oy birliği ile kabul edilmişken, sadece umumi hizmette kullanılmak koşulu ile tapuda İBB’ye tahsis edilmiş olan [4] Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması düzenlemesi sadece AKP’li üyelerin oylarıyla oy çokluğu neticesinde kabul edilmiş ve hakkında davalar açılmıştır. Zira bu kışlanın yapılması alışveriş merkezi ve rezidans olarak kullanılması tartışması yanında Taksim’de Gezi Parkı’nın bir kısmının tahribatı ve kalan kısmınında kışla ortasında kalıp halkın kullanımının engelleneceği, pek çok ağacın kesileceği ve yayalaştırma kapsamındaki bölgenin kışlaya dahil edilmesiyle birlikte taksim meydanının kullanım alanının iyice daralıp bir daha gösteri ve miting yapılamayacak hale gelmesi, İstanbul’da şehrin ortasında artık Taksim-Mecidiyeköy-Şişli arasında fazla büyük bir park alanının kalmayacağı yönlerinden yoğun tepkiler toplamış ve sonrasında bu durum ve idarecilerin kışla konusundaki ısrarı 28 Mayıs 2013 tarihli Gezi Parkı olaylarının fitilini ateşleyen nedenlerden biri olmuştur. (Vikipedi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir